Sport Mrągowo Logo
Mrągowo24.info Logo

STRONG FIRST w Mrągowie. Zapraszamy na treningi!

W styczniu 2016 roku w Mrągowie powstało Centrum Kettlebell Mrągowo jako pierwsza w powiecie i promieniu 50 km szkoła siły prowadzona przez certyfikowanego instruktora STRONG FIRST SFG1 Kamila Kwiatka. Nim opiszę działalność CKB Mrągowo zapraszam Was do krótkiej podróży w czasie połączonej z małą dawką wiedzy, która przybliży Wam świat odważników kulowych i pozwoli rozwiać wątpliwości osobom, które szukają dla siebie atrakcyjnej formy zajęć ruchowych w postaci sprawdzonego systemu treningowego o światowej renomie.

RYS HISTORYCZNY

Kettlebell czyli odważnik kulowy jako historyczne narzędzie treningowe ma swój początek w czasach carskiej Rosji. W Rosyjskim słowniku słowo „giria” ukazało się po raz pierwszy w 1704r. razem z określeniem mężczyzny podnoszącego ciężary „girevik”. Znaleziska archeologiczne sięgają jednak jeszcze dalej wskazując na fakt wykorzystywania kuli armatniej z uchwytem już w czasach starożytnej Grecji skąd miały dopiero zawędrować do Rosji, gdzie doceniono ich ogromne możliwości i zalety w treningu siłaczy. Na początku wykorzystywane były podczas pokazów cyrkowych i estradowych, a następnie około1880 roku zostały przedstawione szerokiemu gronu rosyjskich atletów. Od tego czasu giria zączęła być postrzegana jako niezastąpione narzędzie do kształtowania siły, atletycznej sylwetki i spalania tkanki tłuszczowej. Tak właśnie opisał w 1913 roku efekty treningu z odważnikami Ludvig Chaplinskiy w czasopiśmie „Herkules” pieczętując tym samym prawdziwy rozkwit tego prostego narzędzia treningowego. XX wiek to okres usystematyzowania treningu i powstanie Girevoy Sport, jako narodowej dyscypliny Rosjan. Na przestrzeni XIX i XX wieku w Europie z odważnikami kulowymi trenowało wielu legendarnych siłaczy takich jak Artur Saxon (zdj. w środku), który wyciskał jednorącz sztangę o wadze 158,5kg, oraz Eugen Sandow(zdj. po lewej) pierwszy w historii kulturysta, którego sylwetka jest uwieczniona w statuetce wręczanej zwycięzcom Mr. Olympia od 1965 roku. Piotr Kryłow obwołany przez publiczność “Królem Odważników” (zdj. po prawej) wyciskał 32 kilogramowy odważnik 88 razy, potrafił się nim przeżegnać, oraz żonglować trzema takim kulami jednocześnie.

STRONG FIRST

Jest to system opracowany przez Pavla Tsatsouline’a trenera, który szkolił rosyjskie siły specjalne (SPECNAZ). W latach 90-tych wyemigrował do USA, gdzie rozpropagował trening z odważnikami kulowymi według własnej metody Hardstyle Kettlebell, będącej podstawą systemu i filozofii STRONG FIRST. Pavel bardzo szybko zyskał duży rozgłos za oceanem, a następnie na całym świecie. Wydał tam swoje pierwsze książki, które do dziś są obowiązkową pozycją zagadnień treningu siłowego: “Nagi Wojownik” “Siła dla Ludu” “Wielkie wejście odważników kulowych”. Prestiżowy magazyn Rolling Stone uznał go w tamtym czasie trenerem roku. Od 2010 roku metody Pavla można poznać podczas kursów instruktorskich w Polsce, gdyż w tym roku Dariusz Waluś został wybrany na oficjalnego przedstawiciela Strong First w Naszym kraju. Obecnie mamy w Polsce blisko setkę instruktorów Strong First, którzy reprezentują i przekazują swoim Studentom filozofię SF, opierającą się na kilku głównych filarach:
1. Siła to fundamentalna zdolność
Prof. Leonid Matwiejew twierdzi: “Siła to podstawa rozwoju pozostałych atrybutów fizycznych”. Każdy atleta musi najpierw rozwinąć siłę w podstawowym zakresie, aby móc rozwijać inne cechy motoryczne. Do tego momentu żaden inny aspekt treningu nie jest ważniejszy niż siła.
2. Siła to umiejętność
Patrzymy na siłę i inne atrybuty jak na umiejętność i traktujemy trening jako doskonalenie, a nie powtarzanie ruchów w celu zmęczenia ciała tzw. “zajazdu”. Praktyka jest kluczem do systematycznego kształtowania każdej umiejętności. Strong First kładzie nacisk na doskonałość techniczną vs. intensywność, ale do chwili kiedy technika jest doskonała. “Ćwiczenia, programy, plany treningowe- to wszystko rzeczy o niewielkim znaczeniu, jeżeli technika nie jest perfekcyjna”- były senior instruktor Rob Lawrence.
3. Yin/ Yang - napięcie i rozluźnienie.
Każde ćwiczenie przechodzi przez fazę napięcia i relaksu. Siła/ moc to napięcie natomiast wytrzymałość, szybkość i gibkość wymaga rozluźnienia. System SF pracuje nad osiąganiem obu tych stanów w maksymalnie efektywny sposób.

KONKRETNE EFEKTY TRENINGU

>>>ZDROWY KRĘGOSŁUP<<<
1. Bardzo szybko i skutecznie wzmacnia mięśnie pośladków.
Osoby cierpiące na dolegliwości w lędźwiowym odcinku kręgosłupa bardzo często mają słabe mięśnie pośladkowe lub wręcz cierpią na ich zanik, w takim przypadku całe obciążenie przechodzi na dolną część pleców, często powodując różne dysfunkcje w stawach biodrowo- lędźwiowych. W systemie SF mięśnie pośladkowe są angażowane przy każdym
wiczeniu z odważnikiem, tu najważniejszą rolę pełni PRZYPIĘCIE, którego Studenci Siły uczą się już od pierwszych zajęć. Najlepszym i najbezpieczniejszym
wiczeniem angażującym pośladki jest SWING- wykonywany prawidłowo według zaleceń SF aktywuje mięśnie pośladkowe podobnie jak przysiady poniżej poziomu kolan, jednak co ważniejsze może być wykonywany przez osoby z problemami w stawie kolanowym, które eliminują ich z głębokich siadów.
2. Rozciąga zginacze bioder.
W badaniach jakie przeprowadził dr Janda słabe mięśnie pośladkowe występowały jednocześnie z przykurczonymi napinaczami bioder, co prowadzi do negatywnych zmian w całej postawie i sylwetce. Podstawowe
wiczenia takie jak Martwy Ciąg, Swing, TGU są narzędziami do tego aby uzyska pełny zakres ruchu w zginaczach bioder i przywróci im naturalną funkcjonalność.
3. Rozwija wytrzymałość mięśni pleców.
Jeden z najlepszych specjalistów od kręgosłupa na świecie prof. Stuart McGill stwierdził, że o ile siła dolnych partii pleców nie redukuje możliwości powstania schorzeń kręgosłupa, to właśnie ich wytrzymałość przyczynia się do obniżenia ryzyka w tym zakresie. Tu najlepiej sprawdza się SWING i SNATCH wykonywany z zachowaniem wszystkich elementów prawidłowej techniki.
4. “Napinanie” nie “wciąganie” brzucha.
Niektórzy rekomendują wciąganie brzucha podczas ćwiczeń z ciężarami, jest to błędna praktyka, która wręcz osłabia stabilizację kręgosłupa. Umiejętność napinania zdefiniowana przez dr McGill’a jako symetryczne usztywnienie wszystkich mięśni otaczających kręgosłup bez wciągania i wypinania brzucha jest jedyną skuteczną techniką.

>>>REDUKCJA TKANKI TŁUSZCZOWEJ<<<
Ćwiczenia siłowe (DL, GSQ, MP, TGU) połączone z balistycznymi technikami z odważnikiem takimi jak Swing i Snatch są jednymi z najskuteczniejszych spalaczy tkanki tłuszczowej. ACE (Amerykańska Rada ds. Ćwiczeń Fizycznych) zleciła przeprowadzenie badań przez Porcari i Schnettler w 2010 roku. Badacze doszli do wniosku, że podczas treningu z rwaniem odważnika (snatch), badane osoby spalały co najmniej 20,2 kcal na minutę, co przekroczyło wszelkie normy. W 1983 roku Woropajew zbadał i porównał dwie grupy kontrolne w czterech testach sprawnościowych: podciąganie na drążku, skok w dal z miejsca, sprint 100 m, bieg 1000 m. Grupa pierwsza została poddana typowemu przygotowaniu do wymienionych testów, natomiast druga grupa wykonywała trening tylko z wykorzystaniem odważników kulowych. Mimo tego, że studenci drugiej grupy nie wykonywali żadnego z testowanych ćwiczeń osiągnęli w każdym z nich dużo lepsze wyniki niż grupa pierwsza. Godzinny trening Hardstyle Kettlebell zawierający w sobie „complexy” na dwa odważniki (łączone techniki wykonywane po sobie bez odkładania kettli) spali spokojnie ponad 1000 kcal, oraz będzie napędzał metabolizm organizmu do 24 h po zakończonym treningu wyrównując powstały deficyt energetyczny i tym samym nadal spalając tkankę tłuszczową.

>>>MOBILNOŚĆ i ZDROWE STAWY<<<
Podczas każdych zajęć Studenci poznają elementy mobility skupiające się na wybranych stawach lub angażujących całe ciało, są one nieodłącznym elementem każdej rozgrzewki. Wykorzystujemy w tym celu techniki z odważnikiem (tj. Halo, Arm Bar, Goblet Squat, TGU) lub tyczką, jednak znaczną część czasu pracujemy z masą własnego ciała. W ten sposób systematycznie i świadomie dbamy o zdrowie stawów i całego aparatu ruchu, pamiętając o tym że człowiek został stworzony do tego aby się ruszać.

>>>NAUKA I CIĄGŁY ROZWÓJ STUDENTÓW<<<
1. Na początkowych zajęciach zaczynamy od nauki podstaw, które przygotują każdą osobę do pracy z odważnikiem. Będą to ćwiczenia z masą własnego ciała, nauka “przypięcia” i jego zachowania podczas ruchu, poznanie oddechu siły i wykorzystywanie przepony podczas oddychania.
2. Etap nauki podstawowych technik Hardstyle Kettlebell zajmuje od 3 do 5 miesięcy w zależności od grupy, podczas tego okresu Studenci poznają techniki: Dead Lift, Swing, TGU, Goblet Squat, Clean, Military Press, Snatch. Dalszy etap to programowanie pod określone cele i poznanie technik Hardstyle Kettlebell na dwa odważniki.

Jeśli chcesz zostać Studentem Siły w CKB MRĄGOWO należy zapisać się do grupy ADEPT w okresie naborów, które odbywają się TYLKO 3 razy do roku. Szczegółowe informacje i relacje z codziennych zajęć można znaleźć na Naszej stronie FB. Poniżej linki do strony Strong First oraz CKB Polska, gdzie znajduje się bardzo dużo treści i materiałów o systemie SF, treningach, szkoleniach i instruktorach.

>>> www.facebook.com/CKBMragowo
>>> www.strongfirst.com
>>> www.centrumkb.pl

Kamil Kwiatek - instruktor STRONG FIRST SFG1

Reklama

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Zapowiedzi sportowe

Sobota, 28 Październik 2017
15:00 Klasa okręgowa: LKS Łyna Sępopol - KS Żagiel Piecki
2017-10-28 Piłka nożna
15:00 Klasa okręgowa: LKS Łyna Sępopol - KS Żagiel Piecki

15:00 A-klasa: GLKS Salęt Boże - LKS Pogoń Banie Mazurskie
2017-10-28 Piłka nożna
15:00 A-klasa: GLKS Salęt Boże - LKS Pogoń Banie Mazurskie

15:00 A-klasa: GKS LZS Start Kozłowo - SKFIR Kowalak Kowale Oleckie
2017-10-28 Piłka nożna
15:00 A-klasa: GKS LZS Start Kozłowo - SKFIR Kowalak Kowale Oleckie

Niedziela, 29 Październik 2017
13:00 IV liga: MMKS Concordia Elbląg - MKS Mrągowia Mrągowo
2017-10-29 Piłka nożna
13:00 IV liga: MMKS Concordia Elbląg - MKS Mrągowia Mrągowo

14:00 A-klasa: MKS Kłobuk Mikołajki - LKS Reduta Bisztynek
2017-10-29 Piłka nożna
14:00 A-klasa: MKS Kłobuk Mikołajki - LKS Reduta Bisztynek

Sobota, 04 Listopad 2017
13:30 IV liga: MKS Mrągowia Mrągowo - MKS Zatoka Braniewo
2017-11-04 Piłka nożna
13:30 IV liga: MKS Mrągowia Mrągowo - MKS Zatoka Braniewo

13:30 Klasa okręgowa: KS Żagiel Piecki - SKS Szczytno
2017-11-04 Piłka nożna
13:30 Klasa okręgowa: KS Żagiel Piecki - SKS Szczytno

Sobota, 11 Listopad 2017
13:30 IV liga: RKS Orlęta Rema Reszel - MKS Mrągowia Mrągowo
2017-11-11 Piłka nożna
13:30 IV liga: RKS Orlęta Rema Reszel - MKS Mrągowia Mrągowo

13:30 Klasa okręgowa: KS Śniardwy Orzysz - KS Żagiel Piecki
2017-11-11 Piłka nożna
13:30 Klasa okręgowa: KS Śniardwy Orzysz - KS Żagiel Piecki

Sobota, 18 Listopad 2017
13:00 IV liga: MKS Korsze - MKS Mrągowia Mrągowo
2017-11-18 Piłka nożna
13:00 IV liga: MKS Korsze - MKS Mrągowia Mrągowo

Wyniki Sportowe

Niedziela, 01 Październik 2017
A-klasa: Kłobuk Mikołajki – Pogoń Banie Mazurskie 2:1
2017-10-01 Piłka nożna
A-klasa: Kłobuk Mikołajki – Pogoń Banie Mazurskie 2:1

Bramki: Michał Maciorowski 44, Przemysław Wierzchowski (sam.) 70 - Radosław Szewczuwianiec 20

Sobota, 30 Wrzesień 2017
A-klasa: Fala Warpuny – Salęt Boże 1:1
2017-09-30 Piłka nożna
A-klasa: Fala Warpuny – Salęt Boże 1:1

Bramki: Daniel Wójcik 72 - Andrzej Krysiak 74

Klasa okręgowa: Warmia Olsztyn - Żagiel Piecki 3:1
2017-09-30 Piłka nożna
Klasa okręgowa: Warmia Olsztyn - Żagiel Piecki 3:1

Bramki: Piotr Paderewski 33, Fabian Smoliński 85, Bartosz Rosiak 90 - Paweł Bloch 17

IV liga: Motor Lubawa - MKS Mrągowia Mrągowo 0:0
2017-09-30 Piłka nożna
IV liga: Motor Lubawa - MKS Mrągowia Mrągowo 0:0

Niedziela, 24 Wrzesień 2017
A-klasa: Kowalak Kowale Oleckie – Kłobuk Mikołajki 3:3
2017-09-24 Piłka nożna
A-klasa: Kowalak Kowale Oleckie – Kłobuk Mikołajki 3:3

Bramki: Olaf Niesterow 23, Krystian Kuźba 62, 69 - Piotr Szewczyk 14, Mateusz Murach 31, 44

Sobota, 23 Wrzesień 2017
IV liga: MKS Mrągowia - Unia Susz 2:1
2017-09-23 Piłka nożna
IV liga: MKS Mrągowia - Unia Susz 2:1

Bramki: Rusiecki 17, Spirydon 78 - Karczewski 67

Klasa okręgowa: Żagiel Piecki – Cresovia Górowo Iławeckie 2:3
2017-09-23 Piłka nożna
Klasa okręgowa: Żagiel Piecki – Cresovia Górowo Iławeckie 2:3

Bramki: Szymon Nałysnyk 35, 66 - Paweł Szymański 9, Daniel Wierzbowski 40, 47

A-klasa: Salęt Boże - Start Kruklanki 2:2
2017-09-23 Piłka nożna
A-klasa: Salęt Boże - Start Kruklanki 2:2

Bramki: Adam Wandyk 24, Radosław Pawłowski 47 - Robert Wasiak 65, Mateusz Dębek 74

A-klasa: Reduta Bisztynek – Fala Warpuny 1:3
2017-09-23 Piłka nożna
A-klasa: Reduta Bisztynek – Fala Warpuny 1:3

Bramki: Tymoteusz Tomasik 57, Kryspin Graczyk 13, Marceli Graczyk 41, Michał Piwowarczyk 63

A-klasa: Start Kozłowo – Mazur Wydminy 0:6
2017-09-23 Piłka nożna
A-klasa: Start Kozłowo – Mazur Wydminy 0:6

Środa, 30 Sierpień 2017
II runda WPP: MKS Mrągowia Mrągowo - Znicz Biała Piska 1:4
2017-08-30 Piłka nożna
II runda WPP: MKS Mrągowia Mrągowo - Znicz Biała Piska 1:4

Sobota, 26 Sierpień 2017
IV liga: Tęcza Miłomłyn – Mrągowia Mrągowo 0:1
2017-08-26 Piłka nożna
IV liga: Tęcza Miłomłyn – Mrągowia Mrągowo 0:1

Bramka: Sebastian Kowalski 37

Klasa okręgowa: Żagiel Piecki – LKS Różnowo 2:9
2017-08-26 Piłka nożna
Klasa okręgowa: Żagiel Piecki – LKS Różnowo 2:9

Bramki dla Żagla: Michał Januszkiewicz 23, Przemysław Kulig 43

A-klasa: Salęt Boże – Pojezierze Prostki 4:1
2017-08-26 Piłka nożna
A-klasa: Salęt Boże – Pojezierze Prostki 4:1

Bramki: Adrian Styliaras 13, Rafał Mikołajczuk 63, 80, Patryk Kaszuba 66 - Tomasz Pampuch 31

Sportowe Rozmowy

Sportowe Sylwetki

Karol Jabłoński

Data i miejsce urodzenia: 25.08.1962

Klub: Baza Mrągowo

Polski żeglarz, sternik jachtowy, skiper. Jeden z najbardziej znanych i najbardziej utytułowanych żeglarzy w naszym kraju.

Sukcesy:

2013 Mistrzostwa Eu...

Sport na świecie