Sport Mrągowo Logo
Mrągowo24.info Logo

Tomasz Januszewski: Nie wyobrażam sobie życia bez żeglarstwa

Tomasz Januszewski, mrągowski żeglarz klasy 49er wspólnie z Jackiem Nowakiem przed tygodniem wygrał finałowe regaty Pucharu Świata. To niewątpliwie ogromny sukces, ale i spora niespodzianka. Z Tomkiem udało nam się porozmawiać tuż po powrocie z Abu Dhabi. Zapytaliśmy nie tylko o ten sukces, ale i karierę, sportowe marzenia, relacje z trenerem i załogantem, a także plany na przyszły sezon. Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem.

Na zdjęciu Jacek Nowak i Tomasz Januszewski,
zwycięzcy finałowych regat Pucharu Świata.

Na początek „na świeżo” o Waszym zwycięstwie w klasie 49er w finałowych regatach Pucharu Świata w Abu Dhabi. Jak to odbieracie? Jak wyglądał wyjazd i same wyścigi?

Tomasz Januszewski: Jesteśmy przede wszystkim bardzo szczęśliwi, bo jest to koniec sezonu, który tak zwieńczony jest powodem do radości. Nie było lekko, bo była to rywalizacja najlepszych ludzi na świecie, także dodatkowo dochodzi  prestiż związany ze startem w tak doborowym towarzystwie. Zostaliśmy zaproszeni, pojechaliśmy tam i udało nam się z tymi najlepszymi ścigać „w czubie”. Zawody były bardzo zróżnicowane jeśli chodzi o warunki wiatrowe, co też dodawało pikanterii.

Żeglowaliśmy zarówno na płaskiej wodzie i zmiennym wietrze, na zatoce wewnętrznej oddzielonej od morza sztucznie usypaną przez lokalesów wyspą, a także na akwenie otwartym z bardzo wymagającą falą i bryzowym wiatrem. Musieliśmy być wyjątkowo uniwersalni.

Pierwszy dzień dwa zwycięstwa i jedno 13-te miejsce, w następnych dniach czołówka i kolejne zwycięstwo. Ale chyba ten pierwszy dzień był dla was kluczowy, bo ustawił Was w roli faworytów?

Już pierwszego dnia pokazaliśmy na co nas stać, wygrywając dwa z trzech wyścigów. Drugiego dnia również udało nam się wywalczyć miejsca 1 i 2, ale Ten pierwszy dzień był kluczowy, bo pokazaliśmy, że jesteśmy w formie, że pływamy szybko i inni powinni czuć respekt. Poczuliśmy, że możemy walczyć z każdym w tych dniach i to się ostatecznie potwierdziło.

Rywalizacja na najwyższym poziomie?

Tak, to był finał w Pucharze Świata. W tym roku było kilka imprez Pucharu Świata i w zależności od zajmowanych miejsc, zawodnicy zostali usytuowani w rankingu. W Abu Dhabi ścigało się 20-tu najlepszych zaproszonych załóg. Z czołówki zabrakło Duńczyka, Nowozelandczyków, którzy w tym roku wygrali Mistrzostwo Świata. Natomiast pozostali zawodnicy to absolutny top topów, zawodnicy z dorobkiem kilkunastu medali, pełna flota Francuzów, Hiszpanie i Brytyjczycy. Także było się z kim po ścigać.

A w jaki sposób Wy trafiliście na finał regat Pucharu Świata?

Startowaliśmy w sezonie w zawodach Pucharowych, uplasowaliśmy się na pozycji 23 w światowym rankingu i dostaliśmy zaproszenie jako najlepsza polska załoga.

Jak wyglądało to od strony organizacyjnej?

To był jedna z cięższych wypraw w tym roku. Szczególnie powrót był męczący, ale nic nie było w stanie zaburzyć radości po sukcesie. Pojechaliśmy tam 4 dni przed zawodami, bo dostaliśmy całkowicie nowe łódki, które na miejscu trzeba było złożyć i przetestować na wodzie. W tym czasie musieliśmy dostroić łódkę do naszych potrzeb, jak widać po wyniku wszystko odpowiednio zagrało.

Dlaczego występujecie w barwach klubu olsztyńskiego. Co o tym zdecydowało?

To jest długa historia, nie da się tego opowiedzieć w kilku słowach. Moment, w którym zawodnicy wychodzą ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego warunkuje potrzeby zmiany klubu. Baza Mrągowo jest stricte połączona ze szkołą Mistrzostwa Sportowego, także gdy skończyłem liceum i poszedłem na studia to nie miałem innej drogi, jak po prostu zmienić klub na AZS UWM Olsztyn.

Ale nie wszystkim się to udaje, bo jest kilka przykładów zawodników, którzy kończą karierę po szkole i startują jedynie rekreacyjnie. Tobie się udało.

Tak, mnie motywowało to, że bardzo dużo pracy poświęcałem żeglarstwu. Nie wyobrażam sobie życia bez tego, bo cała moja rodzina ma bardzo duże tradycje żeglarskie – dziadek żeglował, tata żeglował, wszyscy byli medalistami, wszyscy mieli osiągnięcia. I ja też zostałem rzucony na wodę. Po liceum widziałem siebie nadal w roli sportowca, w roli żeglarza i chciałem to kontynuować. Dodatkowo miałem na tyle dobre wyniki, że dostawałem wsparcie ze związku. To oraz wsparcie z klubu AZS UWM Olsztyn umożliwiło mi studiowanie i pływanie w tym samym czasie.

Jak wygląda historia Twojego wspólnego pływania z Jackiem Nowakiem?

Oddaję tu  pole i dziękuję Panu Wojciechowi Nowickiemu. To on jako mój wieloletni przyjaciel i mentor pomógł mi w tej sprawie. Przestałem pływać z moim ówczesnym załogantem Krzyśkiem Mongirdem, nie miałem za bardzo perspektyw – z kim nadal współpracować. Bo umówmy się, w Polsce nie ma zbyt wielu załogantów, którzy rokują fizycznie, ale i mentalnie na tyle wysoko, że możemy mówić, że mamy wybór. Są to nieliczne osoby i też nie wszyscy chcieliby pływać na tej pozycji. Pan Wojtek „pod nos podsunął” mi człowieka, który od samego początku okazał się fantastycznym gościem, bardzo ambitnym, bardzo pracowitym, zaangażowanym. Współpraca układa się świetnie.

Klasa 49er to zabawa dla doświadczonych żeglarzy i potrzeba do niej chyba wielu lat doświadczenia…

Przede wszystkim jest to najszybsza i najbardziej ekstremalna z klas olimpijskich. Przez wielu uznawana za „Formułę 1” na wodzie. To bardzo widowiskowe przedsięwzięcie i wysoki poziom zaawansowania technologicznego. Jest to coś, co się przyjemnie ogląda. Dla młodych zawodników, którzy nie są jeszcze wystarczająco mocni fizycznie, będzie to jednak  klasa kłopotliwa.

Tak na marginesie uważam, że zbyt młodzi zawodnicy nie powinni pływać w tej klasie, natomiast niekoniecznie musimy zamykać się tutaj w ramach – 49-er nie, najpierw coś innego. Ciężko jest wskoczyć na 49era i być najlepszym. Przez sześć lat pływałem na 70-tce. Piękna klasa, z dużym bagażem tradycji, ale w żaden sposób nie przygotowuje do 49-nera, to inny rodzaj żeglowania. Oczywiście taktyka, strategia może być podobna, a zdobyte doświadczenie jest cenne. Jednak bouthandling, czyli taktyka wyprowadzania łodzi jest inna i w tym przypadku bardzo ważna. Żeby umieć w pełni panować nad łódką, potrzeba przynajmniej kilku dobrych lat pływania. Są klasy typu katamarany czy tak zwane A-katy, które w jakiś sposób oddają to jak się pływa, czyli trapezowanie, przechodzenie, balans ciała – to wszystko jest może zbliżone, ale jednak nie to samo, co na 49-rach.

Sportowe marzenie, to zapewne igrzyska. Te najbliższe w Rio de Janeiro. Jest szansa?

Jest, ale musimy włożyć ogrom pracy w ten wynik, nie tylko jako załoga. Cały team pracuje na to, by Polska miała przyznane jedno miejsce w tej klasie na igrzyskach. Jeśli nam się uda, temat będzie jak najbardziej otwarty.

Jaka jest ścieżka prowadząca do Igrzysk w Rio?

Klasa 49er wiąże się z bardzo dużym rygorem i nie ma w niej przypadków. Na tegorocznych mistrzostwach świata tylko 10 nacji wywalczyło kwalifikację. Proszę sobie wyobrazić taką sytuację, że w Wielkiej Brytanii pływa 6 mocnych załóg, z czego pięć z nich regularnie znajduje się w pierwszej 15-tce. To jest elita. Chłopakom z naszego polskiego teamu po ciężkiej walce udało się zająć w mistrzostwach 17 miejsce i to nie zagwarantowało Polsce miejsca na Igrzyskach Olimpijskich. Już 11 miejsce na mistrzostwach zamykało kwestię awansu. Jest ciężko, ale widzimy, że w przyszłym roku będzie szansa na zdobycie takiej kwalifikacji. Jako Team 49er Polska walczymy najpierw o kwalifikację dla kraju, a następnie najlepsza załoga pojedzie na Igrzyska. Dopiero gdy uda się zdobyć kwalifikację, zostanie ustalony regulamin, który wyłoni tę polską załogę, która pojedzie do Rio.

Trenujecie w klubie z Olsztyna pod okiem Pawła Kacprowskiego. Jak układa się współpraca?

To niezwykle doświadczony i szanowany na całym świecie trener. Sam pływał 15 lat na 49erze. Cały Team Polska w tej klasie to w dużej mierze jego zasługa, bo to on jako pierwszy poukładał tę grupę i stworzył odpowiednie i przede wszystkim równe warunki do naszego rozwoju. Dzięki takim rozwiązaniom nie ma żadnych nieporozumień w teamie, nie było walki wewnętrznej i zbudowały się silne więzi w zespole. „Kacper” wykonał ogrom pracy, cały czas z nami trenuje, współpracuje i stwarza takie warunki, byśmy mogli iść wspólnie w dobrym kierunku. Przy okazji w imieniu załogi składam mu ogromne podziękowania. W Abu Dhabi niestety nie mógł z nami być, ale na pewno jest dumny z osiągnięcia. Pojechał tam za to Andrzej Piasecki, nasz „dobry duch”, który choć trenuje inne klasy, zawsze wspiera nas mentalnie i tak było też tym razem. Z tego miejsca chciałbym także złożyć podziękowania w imieniu załogi dla Pana Tadeusza Truchanowicza, który jest naszym  klubowym trenerem i managerem. Jego wkład w nasze żeglowanie i moje ukończenie studiów na Uniwersytecie jest nieodzowny.

Finał Pucharu Świata był ostatnim akcentem sezonu? Jakie plany na teraz i na kolejne miesiące przed kolejnym sezonem startów?

Planowaliśmy jeszcze start w regatach Christmas Rae w hiszpańskim Palamos, ale wiemy już, że ten start nie wypali ze względów finansowych. Wyczerpaliśmy wszystkie środki prywatne i związkowe na ten sezon. Zatem do końca grudnia przygotowujemy się kondycyjnie, może to i dobrze, bo złapiemy trochę świeżości. Odpoczniemy od linek, wsiądziemy na rowery, narty, pójdziemy na siłownię, popracujemy nad formą fizyczną. Już od stycznia mamy wyjazd do Miami, gdzie przez miesiąc będziemy trenować i startować z najlepszymi załogami świata. Te treningi i starty na pewno zaowocują w przyszłym sezonie.

Tomku życzymy sukcesów w kolejnym sezonie!

Rozmawiał Piotr Piercewicz

Reklama

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zapowiedzi sportowe

Sobota, 19 Sierpień 2017
16:00 Klasa okręgowa: KS Żagiel Piecki - MLKS Czarni Olecko
2017-08-19 Piłka nożna
16:00 Klasa okręgowa: KS Żagiel Piecki - MLKS Czarni Olecko

16:00 Klasa A: LKS Pogoń Banie Mazurskie - GKS LZS Start Kozłowo
2017-08-19 Piłka nożna
16:00 Klasa A: LKS Pogoń Banie Mazurskie - GKS LZS Start Kozłowo

16:00 Klasa A: MKS Ruciane-Nida - GLKS Salęt Boże
2017-08-19 Piłka nożna
16:00 Klasa A: MKS Ruciane-Nida - GLKS Salęt Boże

Niedziela, 20 Sierpień 2017
14:00 Klasa A: MKS Kłobuk Mikołajki - LKS Mazur Wydminy
2017-08-20 Piłka nożna
14:00 Klasa A: MKS Kłobuk Mikołajki - LKS Mazur Wydminy

16:00 Klasa A: KS Pojezierze Prostki - KS LZS Fala Warpuny
2017-08-20 Piłka nożna
16:00 Klasa A: KS Pojezierze Prostki - KS LZS Fala Warpuny

Środa, 23 Sierpień 2017
18:00 IV liga: MKS Mrągowia Mrągowo - MKS Błękitni Orneta
2017-08-23 Piłka nożna
18:00 IV liga: MKS Mrągowia Mrągowo - MKS Błękitni Orneta

Sobota, 26 Sierpień 2017
Żeglarskie Grand Prix Mrągowa 2017 - Regaty Finałowe
2017-08-26 Żeglarstwo
Żeglarskie Grand Prix Mrągowa 2017 - Regaty Finałowe

Triathlon Energy Mrągowo
2017-08-26 Inne Sporty
Triathlon Energy Mrągowo

16:00 IV liga: LKS Tęcza Miłomłyn - MKS Mrągowia Mrągowo
2017-08-26 Piłka nożna
16:00 IV liga: LKS Tęcza Miłomłyn - MKS Mrągowia Mrągowo

16:00 Klasa okręgowa: KS Żagiel Piecki - LKS Różnowo
2017-08-26 Piłka nożna
16:00 Klasa okręgowa: KS Żagiel Piecki - LKS Różnowo

Wyniki Sportowe

Środa, 16 Sierpień 2017
IV liga: Znicz Biała Piska - MKS Mrągowia Mrągowo 1:1
2017-08-16 Piłka nożna
IV liga: Znicz Biała Piska - MKS Mrągowia Mrągowo 1:1

Bramki: Lipowski 86 - Rusiecki 33

Klasa okręgowa: Jurand Barciany - KS Żagiel Piecki 0:1
2017-08-16 Piłka nożna
Klasa okręgowa: Jurand Barciany - KS Żagiel Piecki 0:1

Bramka: Kulig 63

Sobota, 12 Sierpień 2017
IV liga: MKS Mragowia - MKS Korsze 2:2
2017-08-12 Piłka nożna
IV liga: MKS Mragowia - MKS Korsze 2:2

Bramki: Aleksandrowicz 29, Szumski 90, - Łokietek 49, Szerszeń 85

Klasa okręgowa: Żagiel Piecki - DKS Dobre Miasto 4:0
2017-08-12 Piłka nożna
Klasa okręgowa: Żagiel Piecki - DKS Dobre Miasto 4:0

Bramki: Michał Januszkiewicz 12, Szymon Nałysnyk 66, Damian Barycki 68, Grzegorz Puławski 88

Niedziela, 04 Czerwiec 2017
A-klasa: MKS Kłobuk Mikołajki - KS Żagiel Piecki 1:2
2017-06-04 Piłka nożna
A-klasa: MKS Kłobuk Mikołajki - KS Żagiel Piecki 1:2

A-klasa: Tęcza II Biskupiec - Salęt Boże 2:7
2017-06-04 Piłka nożna
A-klasa: Tęcza II Biskupiec - Salęt Boże 2:7

Sobota, 03 Czerwiec 2017
IV liga: Tęcza Biskupiec - MKS Mrągowia Mrągowo 6:5
2017-06-03 Piłka nożna
IV liga: Tęcza Biskupiec - MKS Mrągowia Mrągowo 6:5

A-klasa: KS LZS Fala Warpuny - SSIR Pogoń Ryn 4:1
2017-06-03 Piłka nożna
A-klasa: KS LZS Fala Warpuny - SSIR Pogoń Ryn 4:1

A-klasa: GKS LZS Start Kozłowo - GLKS Jurand Barciany 1:4
2017-06-03 Piłka nożna
A-klasa: GKS LZS Start Kozłowo - GLKS Jurand Barciany 1:4

Niedziela, 14 Maj 2017
A-klasa: Kłobuk Mikołajki - Start Kruklanki 2:2
2017-05-14 Piłka nożna
A-klasa: Kłobuk Mikołajki - Start Kruklanki 2:2

Sobota, 13 Maj 2017
IV liga: MKS Mrągowia - GSZS Rybno 2:1
2017-05-13 Piłka nożna
IV liga: MKS Mrągowia - GSZS Rybno 2:1

Bramki: Rusiecki 22, Sobótka 49 - Szatkiewicz 85

A-klasa: Mazur Wydminy - Fala Warpuny 6:1
2017-05-13 Piłka nożna
A-klasa: Mazur Wydminy - Fala Warpuny 6:1

A-klasa: Tempo Ramsowo Wipsowo - Start Kozlowo 8:1
2017-05-13 Piłka nożna
A-klasa: Tempo Ramsowo Wipsowo - Start Kozlowo 8:1

A-klasa: Salęt Boże - Reduta Bisztynek 1:5
2017-05-13 Piłka nożna
A-klasa: Salęt Boże - Reduta Bisztynek 1:5

Sportowe Rozmowy

Sportowe Sylwetki

Karol Jabłoński

Data i miejsce urodzenia: 25.08.1962

Klub: Baza Mrągowo

Polski żeglarz, sternik jachtowy, skiper. Jeden z najbardziej znanych i najbardziej utytułowanych żeglarzy w naszym kraju.

Sukcesy:

2013 Mistrzostwa Eu...

Sport na świecie