Sport Mrągowo Logo
Mrągowo24.info Logo

R. Rogowski: Mamy poczucie realizacji wspólnego celu

Po rundzie jesiennej są wiceliderami tabeli piłkarskiej A-klasy z realnymi szansami na awans do klasy okręgowej. Zespół to mieszanka młodości z doświadczeniem piłkarzy pokroju Przemka Kuliga, Damiana Majaka czy Szymona Nałysnyka. Razem tworzą zgrany team napędzany dopingiem wiernych kibiców, którzy podróżują za zespołem na kolejne ligowe mecze. O tym na co stać piłkarzy Żagla Piecki, o niepowtarzalnej atmosferze, kibicach, o rundzie jesiennej rozmawiamy z trenerem Żagla Radosławem Rogowskim.

Trener Żagla Piecki Radosław Rogowski. Fot. Judyta Nickel

Postawa Żagla Piecki jesienią, dla wiernych obserwatorów A-klasy nie jest raczej niespodzianką. A dla trenera?

Tabela nie do końca odzwierciedla naszą postawę na boisku. Były mecze kiedy dominowaliśmy, ale były też momenty kiedy nasza gra nie wyglądała najlepiej. Myślę, że stać nas na jeszcze lepszą grę w stosunku do tego, jaki potencjał mamy w zespole. Musimy nauczyć się ciężko pracować na boisku od pierwszej do ostatniej minuty, aby nie pozostawiać rywalom pola do popisu. W szczególności mam na myśli nasze stracone bramki, bo niektóre z nich były wręcz kuriozalne. Dla mnie głównym powodem do zadowolenia jest to, że na własnym boisku nie przegraliśmy jeszcze meczu w jesiennej rundzie ligowej oraz nie straciliśmy punktów z teoretycznie słabszym rywalem.

Przed sezonem znacząco się wzmocniliście. Nowi zawodnicy sprawdzili się jesienią?

Nowi zawodnicy, którzy dołączyli do nas latem przyszli po to, aby podzielić się z resztą chłopaków swoim doświadczeniem i wzmocnić braki, które powstały w wyniku rezygnacjiz gry kilku zawodników z powodów osobistych, którymi najczęściej były praca i zmiana miejsca zamieszkania. Oczywiście o klasie nowych zawodników nie musimy dyskutować, gdyż każdy obeznany kibic zdaje sobie sprawę, że dysponują ponadprzeciętnymi umiejętnościami wyniesionymi z wieloletniej pracy piłkarza w wyższych klasach rozgrywkowych, na tle innych zawodników i ligowców z A-klasy.

Żagiel ma drużynę na awans, czy jednak zimą będziecie jeszcze poszukiwać wzmocnień?

Zimą z pewnością dołączą do nas nowe/stare twarze, ale czy będą to wzmocnienia to okaże się w przyszłej rundzie wiosennej. Jest dużo zmiennych, które mogą zadecydować o postawie nowego zawodnika w zespole. Żagiel Piecki stawia na zawodników, którzy chcą grać w naszym zespole, a nowi zawodnicy muszą liczyć się z tym, że tylko cierpliwość, pełne zaangażowanie w meczach i treningach oraz sprawach związanych z klubem sprawi, że będą mogli pozostać z nami na dłużej.

Żagiel Piecki - jesień 2016. Fot. Fanpage Żagiel Piecki

Na wyjeździe przegrywaliście z absolutną czołówką tabeli – Jurandem, Startem i Mazurem. Jeśli wygralibyście choć jedno z tych spotkań, bylibyście liderem po rundzie jesiennej. Którejś porażki szczególnie żal?

Oczywiście, o wymienione spotkania miałem największy żal do zespołu, chociaż przyznam, że każde z nich dotyczyło innych problemów z naszej strony, które jednak absolutnie nie są żadnym wytłumaczeniem, co nie znaczy, że nie miały wpływu przy ostatecznych wynikach z tymi zespołami. Taka jest piłka. Do Barcian zespół pojechał bez mojej osoby, gdyż w tamtym okresie przebywałem na stażu trenerskim w klubie Ajax Amsterdam, dlatego już przed meczem liczyłem się z tym, że na terenie rywala będzie bardzo ciężko o punkty. Myślę, że największym rozczarowaniem jest porażka w Wydminach, gdzie byliśmy bardzo nieskuteczni i już po pierwszej połowie mogliśmy ustawić mecz pod siebie.

Wiosną z tymi zespołami gracie u siebie. To będzie Wasz duży atut?

W roli gospodarza gra nam się znacznie lepiej, gdyż liczebność naszych kibiców na meczach to zwykle ponad 100 osób, co obliguje piłkarzy do jeszcze większego wysiłku i zaangażowania w mecz. Na meczu z Falą Warpuny na trybunach według nieoficjalnych informacji było ponad 300 osób. Liczę na to, że będzie to idealna okazja do rewanżu jeśli nie będą nas dotykały kontuzje, kartki i braki kadrowe. Warunkiem koniecznym jest jednak sumiennie i solidnie przepracowany okres przed startem rundy i postawa zawodników w sparingach.

Jurand z Mariuszem Machniakiem czy Pawłem Kowalewskim będzie najgroźniejszym rywalem w walce o awans?

Jurand Barciany to niekwestionowany lider w tabeli, a mając w kadrze tej klasy piłkarzy muszą mierzyć w najwyższy cel jakim jest awans. Jeżeli na koniec sezonu nie zmieni się tryb przyznawania awansu i spadku to szansę na awans mają dwa pierwsze zespoły, więc nie będę ukrywał, że chętnie podzielimy się z zespołem z Barcian tymi miejscami i na koniec sezonu będziemy cieszyć się z awansu do wyższej klasy rozgrywkowej. Uspokajam jednak, że za nami dopiero połowa drogi do tego celu. Przerwa zimowa trwa kilka miesięcy i wszystko zależy od tego jak zawodnicy w poszczególnych klubach podejdą do kwestii przygotowania się do rundy.

Manewr z przesunięciem do przodu Przemka Kuliga udał się świetnie. Ten doświadczony zawodnik przeżywa kolejną młodość?

Przemysław Kulig był z nami już w ostatnim sezonie i nie jest niespodzianką, że potrafi być typowym „łowcą bramek”. Tego typu zawodnik z takim bagażem doświadczeń i podejściem do spraw związanych z treningiem poradzi sobie na każdej pozycji. Wykorzystujemy Przemka na pozycji napastnika, bo daje nam niezwykłą jakość i spokój w grze, a dodatkowo seryjnie zdobywa kolejne gole. Przemek podchodzi do treningów i spotkań w A-klasie tak samo profesjonalnie, jak gdyby grał nadal w lidze zawodowej. Jeżeli gra na pozycji napastnika i zdobywane gole dają mu radość i satysfakcję to można powiedzieć, że przeżywa kolejną młodość chociaż atletycznie jest lepiej przygotowany niż niejeden młody zawodnik z wyższej ligi, więc on po prostu tę młodość przedłuża sobie swoją ciężką pracą.

W czym tkwi siła Żagla, a nad czym w szczególności musicie popracować zimą?

W pierwszej rundzie w A-klasie graliśmy z myślą utrzymania chociaż zespół po awansie z B-klasy był fantastycznie przygotowany przez byłego trenera Mariusza Narela (obecnie Legia Warszawa). W drugiej rundzie, w pewnym momencie wydawało nam się, że jest realna szansa na miejsce w pierwszej czwórce. W drugim sezonie w A-klasie gramy o jak najwyższą pozycję w lidze. Przed sezonem nikt nie mówił o awansie, ale również w jego trakcie nie jest powiedziane, że Żagiel Piecki musi grać ligę wyżej. Podchodzimy do tych spraw na spokojnie, bo wiemy, że naszym celem nadrzędnym jest integracja społeczności wokół Klubu i przyciąganie nowych kibiców oraz zawodników, którzy będą dla nas grać czując, że są tu potrzebni i doceniani. Naszą siłą jest atmosfera i zdrowa rywalizacja o miejsce w składzie oraz poczucie realizacji wspólnego celu, w którym każdy zawodnik ma swoją cegiełkę.

Mamy kilku zdolnych juniorów, którzy lada moment będą zasilać pierwszy zespół Żagla. Na te chwilę w kadrze mamy 6 młodych zawodników, którzy cały czas zdobywają doświadczenie. Jesteśmy mieszanką doświadczenia z młodością, co zawsze rodzi niebezpieczeństwo w starciach z zespołami na wyższym lub porównywalnym poziomie w tabeli, ale wystawiając zawodnika w meczu od pierwszej minuty lub z ławki, daję mu zawsze swoje pełne zaufanie i wiarę w jego możliwości. Myślę, że tak szybka zmiana mentalności z „kopciuszka” A klasy do roli pretendenta do awansu zmusza zawodników do tego, że muszą bardzo szybko przystosować się do roli faworytów i podjąć rękawice w walce o wywalczenie sobie miejsca w pierwszej jedenastce co stale będzie podnosiło poziom sportowy zespołu. Zimą oprócz motoryki i elementów techniczno-taktycznych, które są bazą wyjściową musimy popracować nad nastawieniem mentalnym i świadomością zawodników.

Niewątpliwie Żagiel ma wyjątkowych kibiców, którzy jak na A-klasę są świetnie zorganizowani. To Wasz 12 zawodnik na każdym meczu?

Kibice to skarb Żagla. Tego co odbywa się w Pieckach na meczach ciężko szukać na innych boiskach nawet zespołów grających w IV lidze. Na nasze mecze oprócz mieszkańców z Piecek, przyjeżdżają również kibice z Mrągowa i okolic. Na meczach pojawiają się znajomi, całe rodziny i przyjaciele piłkarzy. Kilkukrotnie na meczach widzieliśmy działaczy innych klubów, którzy z niedowierzaniem podpatrywali olbrzymią frekwencję na meczach.

Myślę, że wiele klubów może się uczyć od nas tego, że klasa rozgrywkowa nie świadczy o zaangażowaniu kibiców. Żagiel to klub A-klasy – społeczność w Pieckach, która jak uważam, jest na dużo wyższym poziomie organizacyjnym. Wszyscy działamy na rzecz Klubu. Osoby związane z Klubem, zawodnicy, kibice i przyjaciele zdają sobie sprawę, że jesteśmy w lidze amatorskiej i większość potrzeb, które udaje nam się zaspokoić są związane z ciężką pracą i wolontariatem ze strony wyżej wymienionych ludzi. Przy wsparciu władz Piecek, zaangażowaniu zawodników i przyjaciół klubu możliwe było wyremontowanie ściany głównej Klubu na której wisi teraz przepiękny herb Żagla oraz zainstalowanie natrysków.

Myślę, że w niedalekiej przyszłości Piecki będą jednym z najlepszych ośrodków i miejsc do pracy dla osób, które żyją piłką nożną 7 dni w tygodniu.

Rozmawiał: Piotr Piercewicz

Radość piłkarzy i kadry szkoleniowo-organizacyjnej klubu po ostatnim meczu rundy jesiennej. Fot. zagielpiecki.futbolowo.pl

Reklama

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę
Tarnicki reklama

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

#3 123 2016-11-30 14:56
Jeszcze dwa, trzy sezony i zagracie z BVB w LM ;)
Cytuj
#2 Obserwator 2016-11-30 10:40
Świetny przykład dla innych lokalnych klubów jak zarządzać klubem.
Zaufanie do młodego, dobrego i ambitnego trenera.
Po za sukcesami pierwszej drużyny, widoczna praca z młodzieżą. Jeszcze 2 sezony temu nie było żadnej drużyny, a teraz z tego co się orientuje to są już 2 drużyny.
Duże brawa dla klubu.
Cytuj
#1 ksz 2016-11-30 05:23
Ave Zagiel
Cytuj

Zapowiedzi sportowe

Niedziela, 30 Kwiecień 2017
Regaty o Puchar Burmistrza Mrągowa
2017-04-30 Żeglarstwo
Regaty o Puchar Burmistrza Mrągowa

Miejsce: KS Baza Mrągowo / jezioro Czos

Mazury MTB - Bike Park Poręby
2017-04-30 Kolarstwo
Mazury MTB - Bike Park Poręby

Miejsce: Bike Park Poręby / ok. Mrągowa

14:00 A-klasa: MKS Kłobuk Mikołajki - BKS Tęcza II Biskupiec
2017-04-30 Piłka nożna
14:00 A-klasa: MKS Kłobuk Mikołajki - BKS Tęcza II Biskupiec

14:00 A-klasa: UKS Start Kruklanki - KS LZS Fala Warpuny
2017-04-30 Piłka nożna
14:00 A-klasa: UKS Start Kruklanki - KS LZS Fala Warpuny

Sobota, 06 Maj 2017
16:00 IV liga: RKS Orlęta Rema Reszel - MKS Mrągowia Mrągowo
2017-05-06 Piłka nożna
16:00 IV liga: RKS Orlęta Rema Reszel - MKS Mrągowia Mrągowo

18:00 Juniorzy młodsi: Naki II Olsztyn - MKS Mrągowia Mrągowo
2017-05-06 Piłka nożna
18:00 Juniorzy młodsi: Naki II Olsztyn - MKS Mrągowia Mrągowo

Sobota, 13 Maj 2017
16:00 IV liga: MKS Mrągowia Mrągowo - GSZS Delfin Rybno
2017-05-13 Piłka nożna
16:00 IV liga: MKS Mrągowia Mrągowo - GSZS Delfin Rybno

11:00 Juniorzy młodsi: MKS Mrągowia - DKS Dobre Miasto
2017-05-13 Piłka nożna
11:00 Juniorzy młodsi: MKS Mrągowia - DKS Dobre Miasto

Niedziela, 21 Maj 2017
14:00 IV liga: Stomil II Olsztyn SA - MKS Mrągowia Mrągowo
2017-05-21 Piłka nożna
14:00 IV liga: Stomil II Olsztyn SA - MKS Mrągowia Mrągowo

12:00 Juniorzy młodsi: Olimpia Elbląg - MKS Mrągowia Mrągowo
2017-05-21 Piłka nożna
12:00 Juniorzy młodsi: Olimpia Elbląg - MKS Mrągowia Mrągowo

Wyniki Sportowe

Sobota, 15 Kwiecień 2017
IV liga: MKS Mrągowia Mrągowo - Rominta Gołdap 1:1
2017-04-15 Piłka nożna
IV liga: MKS Mrągowia Mrągowo - Rominta Gołdap 1:1

Bramki: Michałowski 90 - Prusinowski 7

A-klasa: KS Żagiel Piecki - SSiR Pogoń Ryn 7:0
2017-04-15 Piłka nożna
A-klasa: KS Żagiel Piecki - SSiR Pogoń Ryn 7:0

Bramki: Kulig x3, Majak x2, Puławski, Berk

A-klasa: Mazur Wydminy - Salęt Boże 4:3
2017-04-15 Piłka nożna
A-klasa: Mazur Wydminy - Salęt Boże 4:3

A-klasa: Kłobuk Mikołajki - Jurand Barciany 3:2
2017-04-15 Piłka nożna
A-klasa: Kłobuk Mikołajki - Jurand Barciany 3:2

A-klasa: Start Kruklanki - Start Kozłowo 7:1
2017-04-15 Piłka nożna
A-klasa: Start Kruklanki - Start Kozłowo 7:1

A-klasa: Fala Warpuny - Tęcza II Biskupiec 2:0
2017-04-15 Piłka nożna
A-klasa: Fala Warpuny - Tęcza II Biskupiec 2:0

Czwartek, 13 Kwiecień 2017
Juniorzy młodsi: MKS Mrągowia Mrągowo - Rona 03 Ełk 1:5
2017-04-13 Piłka nożna
Juniorzy młodsi: MKS Mrągowia Mrągowo - Rona 03 Ełk 1:5

Sobota, 08 Kwiecień 2017
IV liga: GKS Wikielec - MKS Mrągowia Mrągowo 2:0
2017-04-08 Piłka nożna
IV liga: GKS Wikielec - MKS Mrągowia Mrągowo 2:0

A-klasa: Start Kozłowo - Fala Warpuny 0:1
2017-04-08 Piłka nożna
A-klasa: Start Kozłowo - Fala Warpuny 0:1

A-klasa: Salęt Boże - Kłobuk Mikołajki 2:1
2017-04-08 Piłka nożna
A-klasa: Salęt Boże - Kłobuk Mikołajki 2:1

Bramki: Andrzej Krysiak 62, Patryk Kaszuba 65 - Adam Izdebski 78

A-klasa: Tempo Ramsowo Wipsowo - Żagiel Piecki 4:1
2017-04-08 Piłka nożna
A-klasa: Tempo Ramsowo Wipsowo - Żagiel Piecki 4:1

Dla Żagla: Przemysław Kulig

Sobota, 01 Kwiecień 2017
IV liga: MKS Mrągowia - Znicz Biała Piska 1:3
2017-04-01 Piłka nożna
IV liga: MKS Mrągowia - Znicz Biała Piska 1:3

Bramki: Chabko 60 - Adamiec 29, Łapiński 55, Dymiński 90

Niedziela, 26 Marzec 2017
IV liga: Unia Susz - MKS Mrągowia Mrągowo 0:0
2017-03-26 Piłka nożna
IV liga: Unia Susz - MKS Mrągowia Mrągowo 0:0

Sobota, 18 Luty 2017
Sparing: MKS Mrągowia - Orzeł Kolno 4:1
2017-02-18 Piłka nożna
Sparing: MKS Mrągowia - Orzeł Kolno 4:1

Sportowe Rozmowy

Sportowe Sylwetki

Karol Jabłoński

Data i miejsce urodzenia: 25.08.1962

Klub: Baza Mrągowo

Polski żeglarz, sternik jachtowy, skiper. Jeden z najbardziej znanych i najbardziej utytułowanych żeglarzy w naszym kraju.

Sukcesy:

2013 Mistrzostwa Eu...

Sport na świecie