Sport Mrągowo Logo
Mrągowo24.info Logo
Auto Dems

R. Rogowski: Mamy poczucie realizacji wspólnego celu

Po rundzie jesiennej są wiceliderami tabeli piłkarskiej A-klasy z realnymi szansami na awans do klasy okręgowej. Zespół to mieszanka młodości z doświadczeniem piłkarzy pokroju Przemka Kuliga, Damiana Majaka czy Szymona Nałysnyka. Razem tworzą zgrany team napędzany dopingiem wiernych kibiców, którzy podróżują za zespołem na kolejne ligowe mecze. O tym na co stać piłkarzy Żagla Piecki, o niepowtarzalnej atmosferze, kibicach, o rundzie jesiennej rozmawiamy z trenerem Żagla Radosławem Rogowskim.

Trener Żagla Piecki Radosław Rogowski. Fot. Judyta Nickel

Postawa Żagla Piecki jesienią, dla wiernych obserwatorów A-klasy nie jest raczej niespodzianką. A dla trenera?

Tabela nie do końca odzwierciedla naszą postawę na boisku. Były mecze kiedy dominowaliśmy, ale były też momenty kiedy nasza gra nie wyglądała najlepiej. Myślę, że stać nas na jeszcze lepszą grę w stosunku do tego, jaki potencjał mamy w zespole. Musimy nauczyć się ciężko pracować na boisku od pierwszej do ostatniej minuty, aby nie pozostawiać rywalom pola do popisu. W szczególności mam na myśli nasze stracone bramki, bo niektóre z nich były wręcz kuriozalne. Dla mnie głównym powodem do zadowolenia jest to, że na własnym boisku nie przegraliśmy jeszcze meczu w jesiennej rundzie ligowej oraz nie straciliśmy punktów z teoretycznie słabszym rywalem.

Przed sezonem znacząco się wzmocniliście. Nowi zawodnicy sprawdzili się jesienią?

Nowi zawodnicy, którzy dołączyli do nas latem przyszli po to, aby podzielić się z resztą chłopaków swoim doświadczeniem i wzmocnić braki, które powstały w wyniku rezygnacjiz gry kilku zawodników z powodów osobistych, którymi najczęściej były praca i zmiana miejsca zamieszkania. Oczywiście o klasie nowych zawodników nie musimy dyskutować, gdyż każdy obeznany kibic zdaje sobie sprawę, że dysponują ponadprzeciętnymi umiejętnościami wyniesionymi z wieloletniej pracy piłkarza w wyższych klasach rozgrywkowych, na tle innych zawodników i ligowców z A-klasy.

Żagiel ma drużynę na awans, czy jednak zimą będziecie jeszcze poszukiwać wzmocnień?

Zimą z pewnością dołączą do nas nowe/stare twarze, ale czy będą to wzmocnienia to okaże się w przyszłej rundzie wiosennej. Jest dużo zmiennych, które mogą zadecydować o postawie nowego zawodnika w zespole. Żagiel Piecki stawia na zawodników, którzy chcą grać w naszym zespole, a nowi zawodnicy muszą liczyć się z tym, że tylko cierpliwość, pełne zaangażowanie w meczach i treningach oraz sprawach związanych z klubem sprawi, że będą mogli pozostać z nami na dłużej.

Żagiel Piecki - jesień 2016. Fot. Fanpage Żagiel Piecki

Na wyjeździe przegrywaliście z absolutną czołówką tabeli – Jurandem, Startem i Mazurem. Jeśli wygralibyście choć jedno z tych spotkań, bylibyście liderem po rundzie jesiennej. Którejś porażki szczególnie żal?

Oczywiście, o wymienione spotkania miałem największy żal do zespołu, chociaż przyznam, że każde z nich dotyczyło innych problemów z naszej strony, które jednak absolutnie nie są żadnym wytłumaczeniem, co nie znaczy, że nie miały wpływu przy ostatecznych wynikach z tymi zespołami. Taka jest piłka. Do Barcian zespół pojechał bez mojej osoby, gdyż w tamtym okresie przebywałem na stażu trenerskim w klubie Ajax Amsterdam, dlatego już przed meczem liczyłem się z tym, że na terenie rywala będzie bardzo ciężko o punkty. Myślę, że największym rozczarowaniem jest porażka w Wydminach, gdzie byliśmy bardzo nieskuteczni i już po pierwszej połowie mogliśmy ustawić mecz pod siebie.

Wiosną z tymi zespołami gracie u siebie. To będzie Wasz duży atut?

W roli gospodarza gra nam się znacznie lepiej, gdyż liczebność naszych kibiców na meczach to zwykle ponad 100 osób, co obliguje piłkarzy do jeszcze większego wysiłku i zaangażowania w mecz. Na meczu z Falą Warpuny na trybunach według nieoficjalnych informacji było ponad 300 osób. Liczę na to, że będzie to idealna okazja do rewanżu jeśli nie będą nas dotykały kontuzje, kartki i braki kadrowe. Warunkiem koniecznym jest jednak sumiennie i solidnie przepracowany okres przed startem rundy i postawa zawodników w sparingach.

Jurand z Mariuszem Machniakiem czy Pawłem Kowalewskim będzie najgroźniejszym rywalem w walce o awans?

Jurand Barciany to niekwestionowany lider w tabeli, a mając w kadrze tej klasy piłkarzy muszą mierzyć w najwyższy cel jakim jest awans. Jeżeli na koniec sezonu nie zmieni się tryb przyznawania awansu i spadku to szansę na awans mają dwa pierwsze zespoły, więc nie będę ukrywał, że chętnie podzielimy się z zespołem z Barcian tymi miejscami i na koniec sezonu będziemy cieszyć się z awansu do wyższej klasy rozgrywkowej. Uspokajam jednak, że za nami dopiero połowa drogi do tego celu. Przerwa zimowa trwa kilka miesięcy i wszystko zależy od tego jak zawodnicy w poszczególnych klubach podejdą do kwestii przygotowania się do rundy.

Manewr z przesunięciem do przodu Przemka Kuliga udał się świetnie. Ten doświadczony zawodnik przeżywa kolejną młodość?

Przemysław Kulig był z nami już w ostatnim sezonie i nie jest niespodzianką, że potrafi być typowym „łowcą bramek”. Tego typu zawodnik z takim bagażem doświadczeń i podejściem do spraw związanych z treningiem poradzi sobie na każdej pozycji. Wykorzystujemy Przemka na pozycji napastnika, bo daje nam niezwykłą jakość i spokój w grze, a dodatkowo seryjnie zdobywa kolejne gole. Przemek podchodzi do treningów i spotkań w A-klasie tak samo profesjonalnie, jak gdyby grał nadal w lidze zawodowej. Jeżeli gra na pozycji napastnika i zdobywane gole dają mu radość i satysfakcję to można powiedzieć, że przeżywa kolejną młodość chociaż atletycznie jest lepiej przygotowany niż niejeden młody zawodnik z wyższej ligi, więc on po prostu tę młodość przedłuża sobie swoją ciężką pracą.

W czym tkwi siła Żagla, a nad czym w szczególności musicie popracować zimą?

W pierwszej rundzie w A-klasie graliśmy z myślą utrzymania chociaż zespół po awansie z B-klasy był fantastycznie przygotowany przez byłego trenera Mariusza Narela (obecnie Legia Warszawa). W drugiej rundzie, w pewnym momencie wydawało nam się, że jest realna szansa na miejsce w pierwszej czwórce. W drugim sezonie w A-klasie gramy o jak najwyższą pozycję w lidze. Przed sezonem nikt nie mówił o awansie, ale również w jego trakcie nie jest powiedziane, że Żagiel Piecki musi grać ligę wyżej. Podchodzimy do tych spraw na spokojnie, bo wiemy, że naszym celem nadrzędnym jest integracja społeczności wokół Klubu i przyciąganie nowych kibiców oraz zawodników, którzy będą dla nas grać czując, że są tu potrzebni i doceniani. Naszą siłą jest atmosfera i zdrowa rywalizacja o miejsce w składzie oraz poczucie realizacji wspólnego celu, w którym każdy zawodnik ma swoją cegiełkę.

Mamy kilku zdolnych juniorów, którzy lada moment będą zasilać pierwszy zespół Żagla. Na te chwilę w kadrze mamy 6 młodych zawodników, którzy cały czas zdobywają doświadczenie. Jesteśmy mieszanką doświadczenia z młodością, co zawsze rodzi niebezpieczeństwo w starciach z zespołami na wyższym lub porównywalnym poziomie w tabeli, ale wystawiając zawodnika w meczu od pierwszej minuty lub z ławki, daję mu zawsze swoje pełne zaufanie i wiarę w jego możliwości. Myślę, że tak szybka zmiana mentalności z „kopciuszka” A klasy do roli pretendenta do awansu zmusza zawodników do tego, że muszą bardzo szybko przystosować się do roli faworytów i podjąć rękawice w walce o wywalczenie sobie miejsca w pierwszej jedenastce co stale będzie podnosiło poziom sportowy zespołu. Zimą oprócz motoryki i elementów techniczno-taktycznych, które są bazą wyjściową musimy popracować nad nastawieniem mentalnym i świadomością zawodników.

Niewątpliwie Żagiel ma wyjątkowych kibiców, którzy jak na A-klasę są świetnie zorganizowani. To Wasz 12 zawodnik na każdym meczu?

Kibice to skarb Żagla. Tego co odbywa się w Pieckach na meczach ciężko szukać na innych boiskach nawet zespołów grających w IV lidze. Na nasze mecze oprócz mieszkańców z Piecek, przyjeżdżają również kibice z Mrągowa i okolic. Na meczach pojawiają się znajomi, całe rodziny i przyjaciele piłkarzy. Kilkukrotnie na meczach widzieliśmy działaczy innych klubów, którzy z niedowierzaniem podpatrywali olbrzymią frekwencję na meczach.

Myślę, że wiele klubów może się uczyć od nas tego, że klasa rozgrywkowa nie świadczy o zaangażowaniu kibiców. Żagiel to klub A-klasy – społeczność w Pieckach, która jak uważam, jest na dużo wyższym poziomie organizacyjnym. Wszyscy działamy na rzecz Klubu. Osoby związane z Klubem, zawodnicy, kibice i przyjaciele zdają sobie sprawę, że jesteśmy w lidze amatorskiej i większość potrzeb, które udaje nam się zaspokoić są związane z ciężką pracą i wolontariatem ze strony wyżej wymienionych ludzi. Przy wsparciu władz Piecek, zaangażowaniu zawodników i przyjaciół klubu możliwe było wyremontowanie ściany głównej Klubu na której wisi teraz przepiękny herb Żagla oraz zainstalowanie natrysków.

Myślę, że w niedalekiej przyszłości Piecki będą jednym z najlepszych ośrodków i miejsc do pracy dla osób, które żyją piłką nożną 7 dni w tygodniu.

Rozmawiał: Piotr Piercewicz

Radość piłkarzy i kadry szkoleniowo-organizacyjnej klubu po ostatnim meczu rundy jesiennej. Fot. zagielpiecki.futbolowo.pl

Reklama

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

#3 123 2016-11-30 14:56
Jeszcze dwa, trzy sezony i zagracie z BVB w LM ;)
Cytuj
#2 Obserwator 2016-11-30 10:40
Świetny przykład dla innych lokalnych klubów jak zarządzać klubem.
Zaufanie do młodego, dobrego i ambitnego trenera.
Po za sukcesami pierwszej drużyny, widoczna praca z młodzieżą. Jeszcze 2 sezony temu nie było żadnej drużyny, a teraz z tego co się orientuje to są już 2 drużyny.
Duże brawa dla klubu.
Cytuj
#1 ksz 2016-11-30 05:23
Ave Zagiel
Cytuj

Zapowiedzi sportowe

Wyniki Sportowe

Sobota, 18 Luty 2017
Sparing: MKS Mrągowia - Orzeł Kolno 4:1
2017-02-18 Piłka nożna
Sparing: MKS Mrągowia - Orzeł Kolno 4:1

Sparing: Żagiel Piecki - MKS Rucian Nida 0:1
2017-02-18 Piłka nożna
Sparing: Żagiel Piecki - MKS Rucian Nida 0:1

Sobota, 04 Luty 2017
Sparing: Warmia Grajewo - MKS Mrągowia 2:1
2017-02-04 Piłka nożna
Sparing: Warmia Grajewo - MKS Mrągowia 2:1

Dla Mrągowii: Kamil Skrzęta

Niedziela, 29 Styczeń 2017
Sparing: Burza Słupy - Żagiel Piecki 6:3
2017-01-29 Piłka nożna
Sparing: Burza Słupy - Żagiel Piecki 6:3

Bramki : Kulig x 3 , Siekierski x 2, Włodkowski

Niedziela, 30 Październik 2016
A-klasa: Żagiel Piecki - Reduta Bisztynek 5:2
2016-10-30 Piłka nożna
A-klasa: Żagiel Piecki - Reduta Bisztynek 5:2

Bramki: Dawid Górski 34, 37, Przemysław Kulig 48, 75, 89 - Kamil Stawkowski 10, Daniel Jóżwiak 78

A-klasa: Pogoń Ryn - Kłobuk Mikołajki 5:1
2016-10-30 Piłka nożna
A-klasa: Pogoń Ryn - Kłobuk Mikołajki 5:1

Dla Kłobuka: Michał Maciorowski

Sobota, 29 Październik 2016
IV liga: MKS Mrągowia - Warmiak Łukta 1:2
2016-10-29 Piłka nożna
IV liga: MKS Mrągowia - Warmiak Łukta 1:2

Bramki: Aleksandrowicz 90 - Zawalich 41, Golks 57

A-klasa: Start Kozłowo - Tęza II Biskupiec 2:1
2016-10-29 Piłka nożna
A-klasa: Start Kozłowo - Tęza II Biskupiec 2:1

Bramki: Zbigniew Sztymelski 48, Kamil Bałdyga 68 - Bartłomiej Bartycha 76

A-klasa: Salęt Boże - Start Kruklanki 0:1
2016-10-29 Piłka nożna
A-klasa: Salęt Boże - Start Kruklanki 0:1

Bramka: Miłosz Karbowski 51

A-klasa: Jurand Barciany - Fala Warpuny 6:0
2016-10-29 Piłka nożna
A-klasa: Jurand Barciany - Fala Warpuny 6:0

Niedziela, 16 Październik 2016
Klasa A: Pogoń Ryn – Fala Warpuny 2:5
2016-10-16 Piłka nożna
Klasa A: Pogoń Ryn – Fala Warpuny 2:5

Bramki: Oskar Świder 62, Mariusz Libudzki 82, Paweł Nowicki 25, 77, Wojciech Trzciński, Wojciech Trzciński 75, 81, Piotr Dołgosz 90+3

Klasa A: Żagiel Piecki – Kłobuk Mikołajki 5:0
2016-10-16 Piłka nożna
Klasa A: Żagiel Piecki – Kłobuk Mikołajki 5:0

Bramki: Damian Żyrkowski 16, 58, Przemysław Kulig 64, Szymon Nałysnyk 41, Adrian Berk 90 (k)

Sobota, 15 Październik 2016
Klasa A: Salęt Boże – Tęcza II Biskupiec 8:0
2016-10-15 Piłka nożna
Klasa A: Salęt Boże – Tęcza II Biskupiec 8:0

Bramki: Piotr Szewczyk 19, 82, Artur Worobij 26, Adrian Kowalczyk 35, Marek Nowakowski 58, 67, Mariusz Szewczyk 88, Adrian Styliaras 89

IV liga: MKS Mrągowia - Tęcza Biskupiec 2:0
2016-10-15 Piłka nożna
IV liga: MKS Mrągowia - Tęcza Biskupiec 2:0

Bramki: Krystian Oleszko 54, 69

Sportowe Rozmowy

Sportowe Sylwetki

Karol Jabłoński

Data i miejsce urodzenia: 25.08.1962

Klub: Baza Mrągowo

Polski żeglarz, sternik jachtowy, skiper. Jeden z najbardziej znanych i najbardziej utytułowanych żeglarzy w naszym kraju.

Sukcesy:

2013 Mistrzostwa Eu...

Sport na świecie