Sport Mrągowo Logo
Mrągowo24.info Logo

R. Rogowski: Mamy poczucie realizacji wspólnego celu

Po rundzie jesiennej są wiceliderami tabeli piłkarskiej A-klasy z realnymi szansami na awans do klasy okręgowej. Zespół to mieszanka młodości z doświadczeniem piłkarzy pokroju Przemka Kuliga, Damiana Majaka czy Szymona Nałysnyka. Razem tworzą zgrany team napędzany dopingiem wiernych kibiców, którzy podróżują za zespołem na kolejne ligowe mecze. O tym na co stać piłkarzy Żagla Piecki, o niepowtarzalnej atmosferze, kibicach, o rundzie jesiennej rozmawiamy z trenerem Żagla Radosławem Rogowskim.

Trener Żagla Piecki Radosław Rogowski. Fot. Judyta Nickel

Postawa Żagla Piecki jesienią, dla wiernych obserwatorów A-klasy nie jest raczej niespodzianką. A dla trenera?

Tabela nie do końca odzwierciedla naszą postawę na boisku. Były mecze kiedy dominowaliśmy, ale były też momenty kiedy nasza gra nie wyglądała najlepiej. Myślę, że stać nas na jeszcze lepszą grę w stosunku do tego, jaki potencjał mamy w zespole. Musimy nauczyć się ciężko pracować na boisku od pierwszej do ostatniej minuty, aby nie pozostawiać rywalom pola do popisu. W szczególności mam na myśli nasze stracone bramki, bo niektóre z nich były wręcz kuriozalne. Dla mnie głównym powodem do zadowolenia jest to, że na własnym boisku nie przegraliśmy jeszcze meczu w jesiennej rundzie ligowej oraz nie straciliśmy punktów z teoretycznie słabszym rywalem.

Przed sezonem znacząco się wzmocniliście. Nowi zawodnicy sprawdzili się jesienią?

Nowi zawodnicy, którzy dołączyli do nas latem przyszli po to, aby podzielić się z resztą chłopaków swoim doświadczeniem i wzmocnić braki, które powstały w wyniku rezygnacjiz gry kilku zawodników z powodów osobistych, którymi najczęściej były praca i zmiana miejsca zamieszkania. Oczywiście o klasie nowych zawodników nie musimy dyskutować, gdyż każdy obeznany kibic zdaje sobie sprawę, że dysponują ponadprzeciętnymi umiejętnościami wyniesionymi z wieloletniej pracy piłkarza w wyższych klasach rozgrywkowych, na tle innych zawodników i ligowców z A-klasy.

Żagiel ma drużynę na awans, czy jednak zimą będziecie jeszcze poszukiwać wzmocnień?

Zimą z pewnością dołączą do nas nowe/stare twarze, ale czy będą to wzmocnienia to okaże się w przyszłej rundzie wiosennej. Jest dużo zmiennych, które mogą zadecydować o postawie nowego zawodnika w zespole. Żagiel Piecki stawia na zawodników, którzy chcą grać w naszym zespole, a nowi zawodnicy muszą liczyć się z tym, że tylko cierpliwość, pełne zaangażowanie w meczach i treningach oraz sprawach związanych z klubem sprawi, że będą mogli pozostać z nami na dłużej.

Żagiel Piecki - jesień 2016. Fot. Fanpage Żagiel Piecki

Na wyjeździe przegrywaliście z absolutną czołówką tabeli – Jurandem, Startem i Mazurem. Jeśli wygralibyście choć jedno z tych spotkań, bylibyście liderem po rundzie jesiennej. Którejś porażki szczególnie żal?

Oczywiście, o wymienione spotkania miałem największy żal do zespołu, chociaż przyznam, że każde z nich dotyczyło innych problemów z naszej strony, które jednak absolutnie nie są żadnym wytłumaczeniem, co nie znaczy, że nie miały wpływu przy ostatecznych wynikach z tymi zespołami. Taka jest piłka. Do Barcian zespół pojechał bez mojej osoby, gdyż w tamtym okresie przebywałem na stażu trenerskim w klubie Ajax Amsterdam, dlatego już przed meczem liczyłem się z tym, że na terenie rywala będzie bardzo ciężko o punkty. Myślę, że największym rozczarowaniem jest porażka w Wydminach, gdzie byliśmy bardzo nieskuteczni i już po pierwszej połowie mogliśmy ustawić mecz pod siebie.

Wiosną z tymi zespołami gracie u siebie. To będzie Wasz duży atut?

W roli gospodarza gra nam się znacznie lepiej, gdyż liczebność naszych kibiców na meczach to zwykle ponad 100 osób, co obliguje piłkarzy do jeszcze większego wysiłku i zaangażowania w mecz. Na meczu z Falą Warpuny na trybunach według nieoficjalnych informacji było ponad 300 osób. Liczę na to, że będzie to idealna okazja do rewanżu jeśli nie będą nas dotykały kontuzje, kartki i braki kadrowe. Warunkiem koniecznym jest jednak sumiennie i solidnie przepracowany okres przed startem rundy i postawa zawodników w sparingach.

Jurand z Mariuszem Machniakiem czy Pawłem Kowalewskim będzie najgroźniejszym rywalem w walce o awans?

Jurand Barciany to niekwestionowany lider w tabeli, a mając w kadrze tej klasy piłkarzy muszą mierzyć w najwyższy cel jakim jest awans. Jeżeli na koniec sezonu nie zmieni się tryb przyznawania awansu i spadku to szansę na awans mają dwa pierwsze zespoły, więc nie będę ukrywał, że chętnie podzielimy się z zespołem z Barcian tymi miejscami i na koniec sezonu będziemy cieszyć się z awansu do wyższej klasy rozgrywkowej. Uspokajam jednak, że za nami dopiero połowa drogi do tego celu. Przerwa zimowa trwa kilka miesięcy i wszystko zależy od tego jak zawodnicy w poszczególnych klubach podejdą do kwestii przygotowania się do rundy.

Manewr z przesunięciem do przodu Przemka Kuliga udał się świetnie. Ten doświadczony zawodnik przeżywa kolejną młodość?

Przemysław Kulig był z nami już w ostatnim sezonie i nie jest niespodzianką, że potrafi być typowym „łowcą bramek”. Tego typu zawodnik z takim bagażem doświadczeń i podejściem do spraw związanych z treningiem poradzi sobie na każdej pozycji. Wykorzystujemy Przemka na pozycji napastnika, bo daje nam niezwykłą jakość i spokój w grze, a dodatkowo seryjnie zdobywa kolejne gole. Przemek podchodzi do treningów i spotkań w A-klasie tak samo profesjonalnie, jak gdyby grał nadal w lidze zawodowej. Jeżeli gra na pozycji napastnika i zdobywane gole dają mu radość i satysfakcję to można powiedzieć, że przeżywa kolejną młodość chociaż atletycznie jest lepiej przygotowany niż niejeden młody zawodnik z wyższej ligi, więc on po prostu tę młodość przedłuża sobie swoją ciężką pracą.

W czym tkwi siła Żagla, a nad czym w szczególności musicie popracować zimą?

W pierwszej rundzie w A-klasie graliśmy z myślą utrzymania chociaż zespół po awansie z B-klasy był fantastycznie przygotowany przez byłego trenera Mariusza Narela (obecnie Legia Warszawa). W drugiej rundzie, w pewnym momencie wydawało nam się, że jest realna szansa na miejsce w pierwszej czwórce. W drugim sezonie w A-klasie gramy o jak najwyższą pozycję w lidze. Przed sezonem nikt nie mówił o awansie, ale również w jego trakcie nie jest powiedziane, że Żagiel Piecki musi grać ligę wyżej. Podchodzimy do tych spraw na spokojnie, bo wiemy, że naszym celem nadrzędnym jest integracja społeczności wokół Klubu i przyciąganie nowych kibiców oraz zawodników, którzy będą dla nas grać czując, że są tu potrzebni i doceniani. Naszą siłą jest atmosfera i zdrowa rywalizacja o miejsce w składzie oraz poczucie realizacji wspólnego celu, w którym każdy zawodnik ma swoją cegiełkę.

Mamy kilku zdolnych juniorów, którzy lada moment będą zasilać pierwszy zespół Żagla. Na te chwilę w kadrze mamy 6 młodych zawodników, którzy cały czas zdobywają doświadczenie. Jesteśmy mieszanką doświadczenia z młodością, co zawsze rodzi niebezpieczeństwo w starciach z zespołami na wyższym lub porównywalnym poziomie w tabeli, ale wystawiając zawodnika w meczu od pierwszej minuty lub z ławki, daję mu zawsze swoje pełne zaufanie i wiarę w jego możliwości. Myślę, że tak szybka zmiana mentalności z „kopciuszka” A klasy do roli pretendenta do awansu zmusza zawodników do tego, że muszą bardzo szybko przystosować się do roli faworytów i podjąć rękawice w walce o wywalczenie sobie miejsca w pierwszej jedenastce co stale będzie podnosiło poziom sportowy zespołu. Zimą oprócz motoryki i elementów techniczno-taktycznych, które są bazą wyjściową musimy popracować nad nastawieniem mentalnym i świadomością zawodników.

Niewątpliwie Żagiel ma wyjątkowych kibiców, którzy jak na A-klasę są świetnie zorganizowani. To Wasz 12 zawodnik na każdym meczu?

Kibice to skarb Żagla. Tego co odbywa się w Pieckach na meczach ciężko szukać na innych boiskach nawet zespołów grających w IV lidze. Na nasze mecze oprócz mieszkańców z Piecek, przyjeżdżają również kibice z Mrągowa i okolic. Na meczach pojawiają się znajomi, całe rodziny i przyjaciele piłkarzy. Kilkukrotnie na meczach widzieliśmy działaczy innych klubów, którzy z niedowierzaniem podpatrywali olbrzymią frekwencję na meczach.

Myślę, że wiele klubów może się uczyć od nas tego, że klasa rozgrywkowa nie świadczy o zaangażowaniu kibiców. Żagiel to klub A-klasy – społeczność w Pieckach, która jak uważam, jest na dużo wyższym poziomie organizacyjnym. Wszyscy działamy na rzecz Klubu. Osoby związane z Klubem, zawodnicy, kibice i przyjaciele zdają sobie sprawę, że jesteśmy w lidze amatorskiej i większość potrzeb, które udaje nam się zaspokoić są związane z ciężką pracą i wolontariatem ze strony wyżej wymienionych ludzi. Przy wsparciu władz Piecek, zaangażowaniu zawodników i przyjaciół klubu możliwe było wyremontowanie ściany głównej Klubu na której wisi teraz przepiękny herb Żagla oraz zainstalowanie natrysków.

Myślę, że w niedalekiej przyszłości Piecki będą jednym z najlepszych ośrodków i miejsc do pracy dla osób, które żyją piłką nożną 7 dni w tygodniu.

Rozmawiał: Piotr Piercewicz

Radość piłkarzy i kadry szkoleniowo-organizacyjnej klubu po ostatnim meczu rundy jesiennej. Fot. zagielpiecki.futbolowo.pl

Reklama

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

#3 123 2016-11-30 14:56
Jeszcze dwa, trzy sezony i zagracie z BVB w LM ;)
Cytuj
#2 Obserwator 2016-11-30 10:40
Świetny przykład dla innych lokalnych klubów jak zarządzać klubem.
Zaufanie do młodego, dobrego i ambitnego trenera.
Po za sukcesami pierwszej drużyny, widoczna praca z młodzieżą. Jeszcze 2 sezony temu nie było żadnej drużyny, a teraz z tego co się orientuje to są już 2 drużyny.
Duże brawa dla klubu.
Cytuj
#1 ksz 2016-11-30 05:23
Ave Zagiel
Cytuj

Zapowiedzi sportowe

Sobota, 28 Październik 2017
15:00 Klasa okręgowa: LKS Łyna Sępopol - KS Żagiel Piecki
2017-10-28 Piłka nożna
15:00 Klasa okręgowa: LKS Łyna Sępopol - KS Żagiel Piecki

15:00 A-klasa: GLKS Salęt Boże - LKS Pogoń Banie Mazurskie
2017-10-28 Piłka nożna
15:00 A-klasa: GLKS Salęt Boże - LKS Pogoń Banie Mazurskie

15:00 A-klasa: GKS LZS Start Kozłowo - SKFIR Kowalak Kowale Oleckie
2017-10-28 Piłka nożna
15:00 A-klasa: GKS LZS Start Kozłowo - SKFIR Kowalak Kowale Oleckie

Niedziela, 29 Październik 2017
13:00 IV liga: MMKS Concordia Elbląg - MKS Mrągowia Mrągowo
2017-10-29 Piłka nożna
13:00 IV liga: MMKS Concordia Elbląg - MKS Mrągowia Mrągowo

14:00 A-klasa: MKS Kłobuk Mikołajki - LKS Reduta Bisztynek
2017-10-29 Piłka nożna
14:00 A-klasa: MKS Kłobuk Mikołajki - LKS Reduta Bisztynek

Sobota, 04 Listopad 2017
13:30 IV liga: MKS Mrągowia Mrągowo - MKS Zatoka Braniewo
2017-11-04 Piłka nożna
13:30 IV liga: MKS Mrągowia Mrągowo - MKS Zatoka Braniewo

13:30 Klasa okręgowa: KS Żagiel Piecki - SKS Szczytno
2017-11-04 Piłka nożna
13:30 Klasa okręgowa: KS Żagiel Piecki - SKS Szczytno

Sobota, 11 Listopad 2017
13:30 IV liga: RKS Orlęta Rema Reszel - MKS Mrągowia Mrągowo
2017-11-11 Piłka nożna
13:30 IV liga: RKS Orlęta Rema Reszel - MKS Mrągowia Mrągowo

13:30 Klasa okręgowa: KS Śniardwy Orzysz - KS Żagiel Piecki
2017-11-11 Piłka nożna
13:30 Klasa okręgowa: KS Śniardwy Orzysz - KS Żagiel Piecki

Sobota, 18 Listopad 2017
13:00 IV liga: MKS Korsze - MKS Mrągowia Mrągowo
2017-11-18 Piłka nożna
13:00 IV liga: MKS Korsze - MKS Mrągowia Mrągowo

Wyniki Sportowe

Niedziela, 01 Październik 2017
A-klasa: Kłobuk Mikołajki – Pogoń Banie Mazurskie 2:1
2017-10-01 Piłka nożna
A-klasa: Kłobuk Mikołajki – Pogoń Banie Mazurskie 2:1

Bramki: Michał Maciorowski 44, Przemysław Wierzchowski (sam.) 70 - Radosław Szewczuwianiec 20

Sobota, 30 Wrzesień 2017
A-klasa: Fala Warpuny – Salęt Boże 1:1
2017-09-30 Piłka nożna
A-klasa: Fala Warpuny – Salęt Boże 1:1

Bramki: Daniel Wójcik 72 - Andrzej Krysiak 74

Klasa okręgowa: Warmia Olsztyn - Żagiel Piecki 3:1
2017-09-30 Piłka nożna
Klasa okręgowa: Warmia Olsztyn - Żagiel Piecki 3:1

Bramki: Piotr Paderewski 33, Fabian Smoliński 85, Bartosz Rosiak 90 - Paweł Bloch 17

IV liga: Motor Lubawa - MKS Mrągowia Mrągowo 0:0
2017-09-30 Piłka nożna
IV liga: Motor Lubawa - MKS Mrągowia Mrągowo 0:0

Niedziela, 24 Wrzesień 2017
A-klasa: Kowalak Kowale Oleckie – Kłobuk Mikołajki 3:3
2017-09-24 Piłka nożna
A-klasa: Kowalak Kowale Oleckie – Kłobuk Mikołajki 3:3

Bramki: Olaf Niesterow 23, Krystian Kuźba 62, 69 - Piotr Szewczyk 14, Mateusz Murach 31, 44

Sobota, 23 Wrzesień 2017
IV liga: MKS Mrągowia - Unia Susz 2:1
2017-09-23 Piłka nożna
IV liga: MKS Mrągowia - Unia Susz 2:1

Bramki: Rusiecki 17, Spirydon 78 - Karczewski 67

Klasa okręgowa: Żagiel Piecki – Cresovia Górowo Iławeckie 2:3
2017-09-23 Piłka nożna
Klasa okręgowa: Żagiel Piecki – Cresovia Górowo Iławeckie 2:3

Bramki: Szymon Nałysnyk 35, 66 - Paweł Szymański 9, Daniel Wierzbowski 40, 47

A-klasa: Salęt Boże - Start Kruklanki 2:2
2017-09-23 Piłka nożna
A-klasa: Salęt Boże - Start Kruklanki 2:2

Bramki: Adam Wandyk 24, Radosław Pawłowski 47 - Robert Wasiak 65, Mateusz Dębek 74

A-klasa: Reduta Bisztynek – Fala Warpuny 1:3
2017-09-23 Piłka nożna
A-klasa: Reduta Bisztynek – Fala Warpuny 1:3

Bramki: Tymoteusz Tomasik 57, Kryspin Graczyk 13, Marceli Graczyk 41, Michał Piwowarczyk 63

A-klasa: Start Kozłowo – Mazur Wydminy 0:6
2017-09-23 Piłka nożna
A-klasa: Start Kozłowo – Mazur Wydminy 0:6

Środa, 30 Sierpień 2017
II runda WPP: MKS Mrągowia Mrągowo - Znicz Biała Piska 1:4
2017-08-30 Piłka nożna
II runda WPP: MKS Mrągowia Mrągowo - Znicz Biała Piska 1:4

Sobota, 26 Sierpień 2017
IV liga: Tęcza Miłomłyn – Mrągowia Mrągowo 0:1
2017-08-26 Piłka nożna
IV liga: Tęcza Miłomłyn – Mrągowia Mrągowo 0:1

Bramka: Sebastian Kowalski 37

Klasa okręgowa: Żagiel Piecki – LKS Różnowo 2:9
2017-08-26 Piłka nożna
Klasa okręgowa: Żagiel Piecki – LKS Różnowo 2:9

Bramki dla Żagla: Michał Januszkiewicz 23, Przemysław Kulig 43

A-klasa: Salęt Boże – Pojezierze Prostki 4:1
2017-08-26 Piłka nożna
A-klasa: Salęt Boże – Pojezierze Prostki 4:1

Bramki: Adrian Styliaras 13, Rafał Mikołajczuk 63, 80, Patryk Kaszuba 66 - Tomasz Pampuch 31

Sportowe Rozmowy

Sportowe Sylwetki

Piotr Siemionowski

Data i miejsce urodzenia: 6.06.1988 Mrągowo

Wychowanek: Baza Mrągowo

Klub: Zawisza Bydgoszcz

25-letni mrągowianin to Mistrz Świata i Europy z 2011 roku w kajakarskiej "jedynce" (K-1) na dystansie 200 metrów. A...

Sport na świecie