Sport Mrągowo Logo
Mrągowo24.info Logo

K. Puławski: „Młodzież trzeba chwalić, ale nie można jej zagłaskać"

Piłkarze Mrągowii zakończyli runde jesienną na 9 miejscu w tabeli. Mogło byc dużo lepiej, ale w niektórych spotkaniach drużyna zupełnie niespodziewanie traciła punkty. Rundę jesienną, w rozmowie ze sport.mragowo.pl podsumowuje trener zespołu Kazimierz Puławski.

Wyniki MKS-u jesienią przypominają sinusoidę. Początek przyzwoity, później słabszy okres, następnie kilka efektownych i ważnych zwycięstw, a końcówka znowu nie należała do Was. Co wpłynęło na takie wahania?
Kazimierz Puławski: Trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Nie wszystkie przegrane mecze były słabe w naszym wykonaniu, ale ilość straconych bramek chwały nie przynosi. Biorąc pod uwagę naszą siłę ofensywną to zdobycie jednego gola w dwóch ostatnich spotkaniach jest wstydem. Jesteśmy tym faktem bardzo rozgoryczeni. Szkoda, bo liczyłem zdecydowanie na 7-9 punktów więcej. Przeważnie jest tak, że trener z porażkami zostaje sam. Muszę przyznać jednak, że nie walczyliśmy ze sobą. Każdy był zły na siebie i to jest bardzo zdrowy objaw niepowodzeń, które w sporcie trzeba wkalkulować.

W drużynie, przed sezonem zaszło sporo zmian kadrowych. Nowi zawodnicy dobrze wkomponowali się w zespół?
Kadrowo zespół jest inny, niż w ubiegłym sezonie. Zmiany dotyczyły głównie formacji ofensywnej. Przyniosło to korzyść w meczach u siebie, natomiast w meczach wyjazdowych w ubiegłym sezonie osiągaliśmy lepsze wyniki. Ogólnie zawodnicy mają moje wsparcie i jestem zadowolony. Nie dotyczy to jednak wszystkich. Niezrozumiałe jest dla mnie zachowanie Kamila Świercza, który nie powiadamiając nikogo zrezygnował w trakcie rundy, a był podstawowym młodzieżowcem w składzie. Odnośnie kadry, myślę, że jestem jeszcze w stanie bardziej wykorzystać Konrada Rusieckiego, poprzez zmianę pozycji.

Wychowankowie klubu depczą po piętach starszym i bardziej doświadczonym kolegom, ale póki co częściej przesiadują na ławce niż grają. Kiedy te proporcje mogą się zmienić? Jak wychowankowie spisywali się jesienią na treningach i w lidze?
Były takie mecze, pod nieobecność Kamila Skrzęty i Damiana Majaka (studia), że w pierwszej jedenastce nie było żadnego zawodnika z Mrągowa. To trudne dla mnie jako trenera. Na szczęście w tym sezonie jest już lepiej pod tym względem. Marcin Spirydon od początku zagrał z Rominta, Orlętami, Zatoką. W meczu z Omulwią Konrad Kowalewski zagrał bardzo dobrze i miał wystąpić także od początku w meczu Mamrami(11.11).W bramce pewności nabiera Michał Lubowiecki, a dodając do tego „pewniaka” Kamila Skrzętę, wygląda to już inaczej. Jednak by wyjść od pierwszej minuty trzeba przekonać do siebie podczas treningów. Bardzo chciałbym by grało jak najwięcej zawodników z Mragowa, bo takie są oczekiwania i ja je rozumiem. Dużo rozmawiam z Michałem, Marcinem, Pawłem Ślusarkiem czy Maćkiem Sokołowskim, o tym nad czym mają pracować mocniej. Szkoda mi bardzo obrońcy Michała Gabryszaka, trenuje z nami, ale nie mogę zmusić do gry zawodnika, który obawia się o odnowienie kontuzji kolana. Michał byłby wzmocnieniem linii obrony.      Chłopaki starają się, widać to także na treningach. Marcin Spirydon jest na każdym, pozostali jak Konrad Kowalewski, Paweł Ślusarek, Maciek Sokołowski, Bartek Fabisiak czy Michał Zapert są również zdyscyplinowani. Liczniejsza grupa młodzieży będzie na pewno od lipca 2017 gdy do kadry dołączy kilku juniorów z drużyny Piotra Osmańskiego. Młodzież trzeba chwalić, ale być czułym i nie zagłaskać, bo później wrócić do dyscypliny jest bardzo trudno.          

Ten rok jest dość przełomowy dla Mrągowii pod względem infrastruktury. Otwarto nowy budynek klubowy, na dolnej płycie powstaje boisko ze sztuczną nawierzchnią. W jaki sposób może przełożyć się to na jakość gry i treningów nie tylko pierwszej drużyny?
Sztuczne boisko rozwiąże wiele problemów. Doskonalenie techniki, szybkości z piłką, organizacji gry, rozgrywanie meczy sparingowych. Skorzystają wszyscy. Myślę,że będą zgłaszać się chłopcy by uprawiać piłkę nożną do bardzo dobrych trenerów grup młodzieżowych, a w przyszłości stanowienia o sile piłki seniorskiej w Mrągowie. Pozwoli to również zająć się również płytą główną, gdyż będzie można np. całą rundę rozegrać na sztucznej murawie. Jest to inwestycja której nikt nie będzie żałował. To również dodatkowa motywacja dla zawodników i trenerów, gdyż daje wiele komfortu w pracy.

Dziewiąte miejsce w tabeli jest tym czego trener oczekiwał po piłkarskiej jesieni?
Myślę, że to miejsce nie zadowala nikogo. Zdaję sobie sprawę, że oczekiwania Zarządu, kibiców są inne. Porażki w Ornecie i Braniewie nie powinny się zdarzyć, a dodatkowo ten jeden punkt w dwóch ostatnich meczach, ciągle boli. Byłoby 2 miejsce, gdyby nie te niepotrzebne straty. Niekiedy naprawdę zabrakło trochę szczęścia. Strzał w słupek, poprzeczkę, kapitalne obrony bramkarza, tylko remis. Piłka nie zawsze jest sprawiedliwa. Ale nie możemy płakać, narzekać, ponieważ każda drużyna coś straciła nieoczekiwanie, więc wszystko co się stało trzeba przyjąć z pokorą. Stać nas zdecydowanie na poprawę lokaty i jestem przekonany, że tak się stanie.       

Co ciekawe, Mrągowia ma tylko 24 strzelone bramki, co stanowi jeden ze słabszych wyników w stawce, ale za to ma tylko 23 stracone bramki, co stanowi jeden z najlepszych wyników. Przed sezonem wydawało się, że w ofensywie będziemy bardzo mocni.
Na pewno bramek strzelonych jest mało, zważywszy na fakt, że chcemy grać ofensywnie. Zdecydowanie musimy poprawić grę z kontrataku zwłaszcza w meczach wyjazdowych. Przypomnę chociaż mecz w Gołdapi, gdzie ten element funkcjonował poprawnie, ale bez zdobyczy bramkowej. Więcej obiecywałem sobie po stałych fragmentach gry, ten element mamy kompletnie do poprawy. Mnóstwo rzutów rożnych, autów na przedpole bramkowe, efekt mizerny. Jestem przekonany, że sami zawodnicy są świadomi i nie są zadowoleni ze swoich osiągnięć pod tym względem. Krystian Oleszko, Czarek Sobolewski czy Konrad Rusiecki-stać ich na regularne trafianie do bramek rywali. Będziemy pracować nad tym by tak było. Jeśli chodzi o 23 stracone bramki, to powiem tylko, że o kilka za dużo.

Bieżący sezon w IV lidze jest dość specyficzny. Owszem jest jeden poważny lider – GKS Wikielec, ale reszta stawki jest dość wyrównana i każdy może wygrać z każdym. Pana zdaniem, kwestia pierwszego miejsca na koniec sezonu jest już rozstrzygnięta?
Zdecydowanie uważam, że gra o pierwsze miejsce nie jest jeszcze roztrzygnięta.10 punktów przewagi Wikielca to bardzo dużo, ale zespoły z 30 punktami nie są bez szans. W stawce pościgowej na pewno najbardziej zdeterminowane są zespoły Znicza i Rominty, ale nie skreślałbym Korsz i Unii Susz. Zima to długi okres, wiele się dzieje treningowo, personalnie. Jednak oczywiście GKS jest najbliżej i z ich perspektywy wypuszczenie tego z rąk byłoby katastrofą.

Rozmawiał: Piotr Piercewicz

Reklama

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

#4 kibic mks 2016-12-06 10:06
Po ostatnich 2 meczach ten trener to powinien zdac sprzet i uciekac stad jak najdalej !!! Gra Mragowii to dno dna a kibicow coraz mniej bo mecz mozna przegra ale po walce a tu zadnej taktyki, zadnego pomyslu, gramy coraz gorzej. Chyba do Piecek trzeba ruszac tak jak coraz wiecej ludzi na mecze, tam przynajmniej jest jakis pomysl na gre i radosc z gry i widac ze druzyna jest z trenerem a trener z druzyna a kibicow 4 x wiecej.
Cytuj
#3 pawel 2016-12-04 17:30
Szkoda ze jestesmy tak nisko w tabeli, taki sklad powinien zapewnic co najmniej miejsce na pudle. Ten trener chyba nie ogarnia tej druzyny ! Potrzebna jest chyba nowa miotla ktora powinna na nowo pozamiatac
Cytuj
#2 ??? 2016-11-25 15:32
Cytuję Radosław:
"Były takie mecze, pod nieobecność Kamila Skrzęty i Damiana Majaka (studia), że w pierwszej jedenastce nie było żadnego zawodnika z Mrągowa.' - Z tego co mi wiadomo to Damian grał całą rundę w KS "Żagiel" Piecki. Skąd takie informacje trenera?? No chyba, że chodzi o innego Damiana Majaka. Co do młodych to tak - muszą ciężko pracować tylko ciekawe ile trener każdego zespołu jest w stanie się angażować w swoją pracę bez wynagrodzenia? . Mam nadzieję, że będzie im dane pograć więcej na wiosnę KOSZTEM WYNIKU. Bo 4 liga to nie liga mistrzów.

Ale tu chodziło raczej o przeszłość, rundę wiosenną, a nie jesienną.
Cytuj
#1 Radosław 2016-11-24 09:46
"Były takie mecze, pod nieobecność Kamila Skrzęty i Damiana Majaka (studia), że w pierwszej jedenastce nie było żadnego zawodnika z Mrągowa.' - Z tego co mi wiadomo to Damian grał całą rundę w KS "Żagiel" Piecki. Skąd takie informacje trenera?? No chyba, że chodzi o innego Damiana Majaka. Co do młodych to tak - muszą ciężko pracować tylko ciekawe ile trener każdego zespołu jest w stanie się angażować w swoją pracę bez wynagrodzenia? . Mam nadzieję, że będzie im dane pograć więcej na wiosnę KOSZTEM WYNIKU. Bo 4 liga to nie liga mistrzów.
Cytuj

Zapowiedzi sportowe

Sobota, 19 Sierpień 2017
16:00 Klasa okręgowa: KS Żagiel Piecki - MLKS Czarni Olecko
2017-08-19 Piłka nożna
16:00 Klasa okręgowa: KS Żagiel Piecki - MLKS Czarni Olecko

16:00 Klasa A: LKS Pogoń Banie Mazurskie - GKS LZS Start Kozłowo
2017-08-19 Piłka nożna
16:00 Klasa A: LKS Pogoń Banie Mazurskie - GKS LZS Start Kozłowo

16:00 Klasa A: MKS Ruciane-Nida - GLKS Salęt Boże
2017-08-19 Piłka nożna
16:00 Klasa A: MKS Ruciane-Nida - GLKS Salęt Boże

Niedziela, 20 Sierpień 2017
14:00 Klasa A: MKS Kłobuk Mikołajki - LKS Mazur Wydminy
2017-08-20 Piłka nożna
14:00 Klasa A: MKS Kłobuk Mikołajki - LKS Mazur Wydminy

16:00 Klasa A: KS Pojezierze Prostki - KS LZS Fala Warpuny
2017-08-20 Piłka nożna
16:00 Klasa A: KS Pojezierze Prostki - KS LZS Fala Warpuny

Środa, 23 Sierpień 2017
18:00 IV liga: MKS Mrągowia Mrągowo - MKS Błękitni Orneta
2017-08-23 Piłka nożna
18:00 IV liga: MKS Mrągowia Mrągowo - MKS Błękitni Orneta

Sobota, 26 Sierpień 2017
Żeglarskie Grand Prix Mrągowa 2017 - Regaty Finałowe
2017-08-26 Żeglarstwo
Żeglarskie Grand Prix Mrągowa 2017 - Regaty Finałowe

Triathlon Energy Mrągowo
2017-08-26 Inne Sporty
Triathlon Energy Mrągowo

16:00 IV liga: LKS Tęcza Miłomłyn - MKS Mrągowia Mrągowo
2017-08-26 Piłka nożna
16:00 IV liga: LKS Tęcza Miłomłyn - MKS Mrągowia Mrągowo

16:00 Klasa okręgowa: KS Żagiel Piecki - LKS Różnowo
2017-08-26 Piłka nożna
16:00 Klasa okręgowa: KS Żagiel Piecki - LKS Różnowo

Wyniki Sportowe

Środa, 16 Sierpień 2017
IV liga: Znicz Biała Piska - MKS Mrągowia Mrągowo 1:1
2017-08-16 Piłka nożna
IV liga: Znicz Biała Piska - MKS Mrągowia Mrągowo 1:1

Bramki: Lipowski 86 - Rusiecki 33

Klasa okręgowa: Jurand Barciany - KS Żagiel Piecki 0:1
2017-08-16 Piłka nożna
Klasa okręgowa: Jurand Barciany - KS Żagiel Piecki 0:1

Bramka: Kulig 63

Sobota, 12 Sierpień 2017
IV liga: MKS Mragowia - MKS Korsze 2:2
2017-08-12 Piłka nożna
IV liga: MKS Mragowia - MKS Korsze 2:2

Bramki: Aleksandrowicz 29, Szumski 90, - Łokietek 49, Szerszeń 85

Klasa okręgowa: Żagiel Piecki - DKS Dobre Miasto 4:0
2017-08-12 Piłka nożna
Klasa okręgowa: Żagiel Piecki - DKS Dobre Miasto 4:0

Bramki: Michał Januszkiewicz 12, Szymon Nałysnyk 66, Damian Barycki 68, Grzegorz Puławski 88

Niedziela, 04 Czerwiec 2017
A-klasa: MKS Kłobuk Mikołajki - KS Żagiel Piecki 1:2
2017-06-04 Piłka nożna
A-klasa: MKS Kłobuk Mikołajki - KS Żagiel Piecki 1:2

A-klasa: Tęcza II Biskupiec - Salęt Boże 2:7
2017-06-04 Piłka nożna
A-klasa: Tęcza II Biskupiec - Salęt Boże 2:7

Sobota, 03 Czerwiec 2017
IV liga: Tęcza Biskupiec - MKS Mrągowia Mrągowo 6:5
2017-06-03 Piłka nożna
IV liga: Tęcza Biskupiec - MKS Mrągowia Mrągowo 6:5

A-klasa: KS LZS Fala Warpuny - SSIR Pogoń Ryn 4:1
2017-06-03 Piłka nożna
A-klasa: KS LZS Fala Warpuny - SSIR Pogoń Ryn 4:1

A-klasa: GKS LZS Start Kozłowo - GLKS Jurand Barciany 1:4
2017-06-03 Piłka nożna
A-klasa: GKS LZS Start Kozłowo - GLKS Jurand Barciany 1:4

Niedziela, 14 Maj 2017
A-klasa: Kłobuk Mikołajki - Start Kruklanki 2:2
2017-05-14 Piłka nożna
A-klasa: Kłobuk Mikołajki - Start Kruklanki 2:2

Sobota, 13 Maj 2017
IV liga: MKS Mrągowia - GSZS Rybno 2:1
2017-05-13 Piłka nożna
IV liga: MKS Mrągowia - GSZS Rybno 2:1

Bramki: Rusiecki 22, Sobótka 49 - Szatkiewicz 85

A-klasa: Mazur Wydminy - Fala Warpuny 6:1
2017-05-13 Piłka nożna
A-klasa: Mazur Wydminy - Fala Warpuny 6:1

A-klasa: Tempo Ramsowo Wipsowo - Start Kozlowo 8:1
2017-05-13 Piłka nożna
A-klasa: Tempo Ramsowo Wipsowo - Start Kozlowo 8:1

A-klasa: Salęt Boże - Reduta Bisztynek 1:5
2017-05-13 Piłka nożna
A-klasa: Salęt Boże - Reduta Bisztynek 1:5

Sportowe Rozmowy

Sportowe Sylwetki

Karol Jabłoński

Data i miejsce urodzenia: 25.08.1962

Klub: Baza Mrągowo

Polski żeglarz, sternik jachtowy, skiper. Jeden z najbardziej znanych i najbardziej utytułowanych żeglarzy w naszym kraju.

Sukcesy:

2013 Mistrzostwa Eu...

Sport na świecie