Sport Mrągowo Logo
Mrągowo24.info Logo

K. Puławski: „Młodzież trzeba chwalić, ale nie można jej zagłaskać"

Piłkarze Mrągowii zakończyli runde jesienną na 9 miejscu w tabeli. Mogło byc dużo lepiej, ale w niektórych spotkaniach drużyna zupełnie niespodziewanie traciła punkty. Rundę jesienną, w rozmowie ze sport.mragowo.pl podsumowuje trener zespołu Kazimierz Puławski.

Wyniki MKS-u jesienią przypominają sinusoidę. Początek przyzwoity, później słabszy okres, następnie kilka efektownych i ważnych zwycięstw, a końcówka znowu nie należała do Was. Co wpłynęło na takie wahania?
Kazimierz Puławski: Trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Nie wszystkie przegrane mecze były słabe w naszym wykonaniu, ale ilość straconych bramek chwały nie przynosi. Biorąc pod uwagę naszą siłę ofensywną to zdobycie jednego gola w dwóch ostatnich spotkaniach jest wstydem. Jesteśmy tym faktem bardzo rozgoryczeni. Szkoda, bo liczyłem zdecydowanie na 7-9 punktów więcej. Przeważnie jest tak, że trener z porażkami zostaje sam. Muszę przyznać jednak, że nie walczyliśmy ze sobą. Każdy był zły na siebie i to jest bardzo zdrowy objaw niepowodzeń, które w sporcie trzeba wkalkulować.

W drużynie, przed sezonem zaszło sporo zmian kadrowych. Nowi zawodnicy dobrze wkomponowali się w zespół?
Kadrowo zespół jest inny, niż w ubiegłym sezonie. Zmiany dotyczyły głównie formacji ofensywnej. Przyniosło to korzyść w meczach u siebie, natomiast w meczach wyjazdowych w ubiegłym sezonie osiągaliśmy lepsze wyniki. Ogólnie zawodnicy mają moje wsparcie i jestem zadowolony. Nie dotyczy to jednak wszystkich. Niezrozumiałe jest dla mnie zachowanie Kamila Świercza, który nie powiadamiając nikogo zrezygnował w trakcie rundy, a był podstawowym młodzieżowcem w składzie. Odnośnie kadry, myślę, że jestem jeszcze w stanie bardziej wykorzystać Konrada Rusieckiego, poprzez zmianę pozycji.

Wychowankowie klubu depczą po piętach starszym i bardziej doświadczonym kolegom, ale póki co częściej przesiadują na ławce niż grają. Kiedy te proporcje mogą się zmienić? Jak wychowankowie spisywali się jesienią na treningach i w lidze?
Były takie mecze, pod nieobecność Kamila Skrzęty i Damiana Majaka (studia), że w pierwszej jedenastce nie było żadnego zawodnika z Mrągowa. To trudne dla mnie jako trenera. Na szczęście w tym sezonie jest już lepiej pod tym względem. Marcin Spirydon od początku zagrał z Rominta, Orlętami, Zatoką. W meczu z Omulwią Konrad Kowalewski zagrał bardzo dobrze i miał wystąpić także od początku w meczu Mamrami(11.11).W bramce pewności nabiera Michał Lubowiecki, a dodając do tego „pewniaka” Kamila Skrzętę, wygląda to już inaczej. Jednak by wyjść od pierwszej minuty trzeba przekonać do siebie podczas treningów. Bardzo chciałbym by grało jak najwięcej zawodników z Mragowa, bo takie są oczekiwania i ja je rozumiem. Dużo rozmawiam z Michałem, Marcinem, Pawłem Ślusarkiem czy Maćkiem Sokołowskim, o tym nad czym mają pracować mocniej. Szkoda mi bardzo obrońcy Michała Gabryszaka, trenuje z nami, ale nie mogę zmusić do gry zawodnika, który obawia się o odnowienie kontuzji kolana. Michał byłby wzmocnieniem linii obrony.      Chłopaki starają się, widać to także na treningach. Marcin Spirydon jest na każdym, pozostali jak Konrad Kowalewski, Paweł Ślusarek, Maciek Sokołowski, Bartek Fabisiak czy Michał Zapert są również zdyscyplinowani. Liczniejsza grupa młodzieży będzie na pewno od lipca 2017 gdy do kadry dołączy kilku juniorów z drużyny Piotra Osmańskiego. Młodzież trzeba chwalić, ale być czułym i nie zagłaskać, bo później wrócić do dyscypliny jest bardzo trudno.          

Ten rok jest dość przełomowy dla Mrągowii pod względem infrastruktury. Otwarto nowy budynek klubowy, na dolnej płycie powstaje boisko ze sztuczną nawierzchnią. W jaki sposób może przełożyć się to na jakość gry i treningów nie tylko pierwszej drużyny?
Sztuczne boisko rozwiąże wiele problemów. Doskonalenie techniki, szybkości z piłką, organizacji gry, rozgrywanie meczy sparingowych. Skorzystają wszyscy. Myślę,że będą zgłaszać się chłopcy by uprawiać piłkę nożną do bardzo dobrych trenerów grup młodzieżowych, a w przyszłości stanowienia o sile piłki seniorskiej w Mrągowie. Pozwoli to również zająć się również płytą główną, gdyż będzie można np. całą rundę rozegrać na sztucznej murawie. Jest to inwestycja której nikt nie będzie żałował. To również dodatkowa motywacja dla zawodników i trenerów, gdyż daje wiele komfortu w pracy.

Dziewiąte miejsce w tabeli jest tym czego trener oczekiwał po piłkarskiej jesieni?
Myślę, że to miejsce nie zadowala nikogo. Zdaję sobie sprawę, że oczekiwania Zarządu, kibiców są inne. Porażki w Ornecie i Braniewie nie powinny się zdarzyć, a dodatkowo ten jeden punkt w dwóch ostatnich meczach, ciągle boli. Byłoby 2 miejsce, gdyby nie te niepotrzebne straty. Niekiedy naprawdę zabrakło trochę szczęścia. Strzał w słupek, poprzeczkę, kapitalne obrony bramkarza, tylko remis. Piłka nie zawsze jest sprawiedliwa. Ale nie możemy płakać, narzekać, ponieważ każda drużyna coś straciła nieoczekiwanie, więc wszystko co się stało trzeba przyjąć z pokorą. Stać nas zdecydowanie na poprawę lokaty i jestem przekonany, że tak się stanie.       

Co ciekawe, Mrągowia ma tylko 24 strzelone bramki, co stanowi jeden ze słabszych wyników w stawce, ale za to ma tylko 23 stracone bramki, co stanowi jeden z najlepszych wyników. Przed sezonem wydawało się, że w ofensywie będziemy bardzo mocni.
Na pewno bramek strzelonych jest mało, zważywszy na fakt, że chcemy grać ofensywnie. Zdecydowanie musimy poprawić grę z kontrataku zwłaszcza w meczach wyjazdowych. Przypomnę chociaż mecz w Gołdapi, gdzie ten element funkcjonował poprawnie, ale bez zdobyczy bramkowej. Więcej obiecywałem sobie po stałych fragmentach gry, ten element mamy kompletnie do poprawy. Mnóstwo rzutów rożnych, autów na przedpole bramkowe, efekt mizerny. Jestem przekonany, że sami zawodnicy są świadomi i nie są zadowoleni ze swoich osiągnięć pod tym względem. Krystian Oleszko, Czarek Sobolewski czy Konrad Rusiecki-stać ich na regularne trafianie do bramek rywali. Będziemy pracować nad tym by tak było. Jeśli chodzi o 23 stracone bramki, to powiem tylko, że o kilka za dużo.

Bieżący sezon w IV lidze jest dość specyficzny. Owszem jest jeden poważny lider – GKS Wikielec, ale reszta stawki jest dość wyrównana i każdy może wygrać z każdym. Pana zdaniem, kwestia pierwszego miejsca na koniec sezonu jest już rozstrzygnięta?
Zdecydowanie uważam, że gra o pierwsze miejsce nie jest jeszcze roztrzygnięta.10 punktów przewagi Wikielca to bardzo dużo, ale zespoły z 30 punktami nie są bez szans. W stawce pościgowej na pewno najbardziej zdeterminowane są zespoły Znicza i Rominty, ale nie skreślałbym Korsz i Unii Susz. Zima to długi okres, wiele się dzieje treningowo, personalnie. Jednak oczywiście GKS jest najbliżej i z ich perspektywy wypuszczenie tego z rąk byłoby katastrofą.

Rozmawiał: Piotr Piercewicz

Reklama

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę
Tarnicki reklama

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

#4 kibic mks 2016-12-06 10:06
Po ostatnich 2 meczach ten trener to powinien zdac sprzet i uciekac stad jak najdalej !!! Gra Mragowii to dno dna a kibicow coraz mniej bo mecz mozna przegra ale po walce a tu zadnej taktyki, zadnego pomyslu, gramy coraz gorzej. Chyba do Piecek trzeba ruszac tak jak coraz wiecej ludzi na mecze, tam przynajmniej jest jakis pomysl na gre i radosc z gry i widac ze druzyna jest z trenerem a trener z druzyna a kibicow 4 x wiecej.
Cytuj
#3 pawel 2016-12-04 17:30
Szkoda ze jestesmy tak nisko w tabeli, taki sklad powinien zapewnic co najmniej miejsce na pudle. Ten trener chyba nie ogarnia tej druzyny ! Potrzebna jest chyba nowa miotla ktora powinna na nowo pozamiatac
Cytuj
#2 ??? 2016-11-25 15:32
Cytuję Radosław:
"Były takie mecze, pod nieobecność Kamila Skrzęty i Damiana Majaka (studia), że w pierwszej jedenastce nie było żadnego zawodnika z Mrągowa.' - Z tego co mi wiadomo to Damian grał całą rundę w KS "Żagiel" Piecki. Skąd takie informacje trenera?? No chyba, że chodzi o innego Damiana Majaka. Co do młodych to tak - muszą ciężko pracować tylko ciekawe ile trener każdego zespołu jest w stanie się angażować w swoją pracę bez wynagrodzenia? . Mam nadzieję, że będzie im dane pograć więcej na wiosnę KOSZTEM WYNIKU. Bo 4 liga to nie liga mistrzów.

Ale tu chodziło raczej o przeszłość, rundę wiosenną, a nie jesienną.
Cytuj
#1 Radosław 2016-11-24 09:46
"Były takie mecze, pod nieobecność Kamila Skrzęty i Damiana Majaka (studia), że w pierwszej jedenastce nie było żadnego zawodnika z Mrągowa.' - Z tego co mi wiadomo to Damian grał całą rundę w KS "Żagiel" Piecki. Skąd takie informacje trenera?? No chyba, że chodzi o innego Damiana Majaka. Co do młodych to tak - muszą ciężko pracować tylko ciekawe ile trener każdego zespołu jest w stanie się angażować w swoją pracę bez wynagrodzenia? . Mam nadzieję, że będzie im dane pograć więcej na wiosnę KOSZTEM WYNIKU. Bo 4 liga to nie liga mistrzów.
Cytuj

Zapowiedzi sportowe

Niedziela, 30 Kwiecień 2017
Regaty o Puchar Burmistrza Mrągowa
2017-04-30 Żeglarstwo
Regaty o Puchar Burmistrza Mrągowa

Miejsce: KS Baza Mrągowo / jezioro Czos

Mazury MTB - Bike Park Poręby
2017-04-30 Kolarstwo
Mazury MTB - Bike Park Poręby

Miejsce: Bike Park Poręby / ok. Mrągowa

14:00 A-klasa: MKS Kłobuk Mikołajki - BKS Tęcza II Biskupiec
2017-04-30 Piłka nożna
14:00 A-klasa: MKS Kłobuk Mikołajki - BKS Tęcza II Biskupiec

14:00 A-klasa: UKS Start Kruklanki - KS LZS Fala Warpuny
2017-04-30 Piłka nożna
14:00 A-klasa: UKS Start Kruklanki - KS LZS Fala Warpuny

Sobota, 06 Maj 2017
16:00 IV liga: RKS Orlęta Rema Reszel - MKS Mrągowia Mrągowo
2017-05-06 Piłka nożna
16:00 IV liga: RKS Orlęta Rema Reszel - MKS Mrągowia Mrągowo

18:00 Juniorzy młodsi: Naki II Olsztyn - MKS Mrągowia Mrągowo
2017-05-06 Piłka nożna
18:00 Juniorzy młodsi: Naki II Olsztyn - MKS Mrągowia Mrągowo

Sobota, 13 Maj 2017
16:00 IV liga: MKS Mrągowia Mrągowo - GSZS Delfin Rybno
2017-05-13 Piłka nożna
16:00 IV liga: MKS Mrągowia Mrągowo - GSZS Delfin Rybno

11:00 Juniorzy młodsi: MKS Mrągowia - DKS Dobre Miasto
2017-05-13 Piłka nożna
11:00 Juniorzy młodsi: MKS Mrągowia - DKS Dobre Miasto

Niedziela, 21 Maj 2017
14:00 IV liga: Stomil II Olsztyn SA - MKS Mrągowia Mrągowo
2017-05-21 Piłka nożna
14:00 IV liga: Stomil II Olsztyn SA - MKS Mrągowia Mrągowo

12:00 Juniorzy młodsi: Olimpia Elbląg - MKS Mrągowia Mrągowo
2017-05-21 Piłka nożna
12:00 Juniorzy młodsi: Olimpia Elbląg - MKS Mrągowia Mrągowo

Wyniki Sportowe

Sobota, 15 Kwiecień 2017
IV liga: MKS Mrągowia Mrągowo - Rominta Gołdap 1:1
2017-04-15 Piłka nożna
IV liga: MKS Mrągowia Mrągowo - Rominta Gołdap 1:1

Bramki: Michałowski 90 - Prusinowski 7

A-klasa: KS Żagiel Piecki - SSiR Pogoń Ryn 7:0
2017-04-15 Piłka nożna
A-klasa: KS Żagiel Piecki - SSiR Pogoń Ryn 7:0

Bramki: Kulig x3, Majak x2, Puławski, Berk

A-klasa: Mazur Wydminy - Salęt Boże 4:3
2017-04-15 Piłka nożna
A-klasa: Mazur Wydminy - Salęt Boże 4:3

A-klasa: Kłobuk Mikołajki - Jurand Barciany 3:2
2017-04-15 Piłka nożna
A-klasa: Kłobuk Mikołajki - Jurand Barciany 3:2

A-klasa: Start Kruklanki - Start Kozłowo 7:1
2017-04-15 Piłka nożna
A-klasa: Start Kruklanki - Start Kozłowo 7:1

A-klasa: Fala Warpuny - Tęcza II Biskupiec 2:0
2017-04-15 Piłka nożna
A-klasa: Fala Warpuny - Tęcza II Biskupiec 2:0

Czwartek, 13 Kwiecień 2017
Juniorzy młodsi: MKS Mrągowia Mrągowo - Rona 03 Ełk 1:5
2017-04-13 Piłka nożna
Juniorzy młodsi: MKS Mrągowia Mrągowo - Rona 03 Ełk 1:5

Sobota, 08 Kwiecień 2017
IV liga: GKS Wikielec - MKS Mrągowia Mrągowo 2:0
2017-04-08 Piłka nożna
IV liga: GKS Wikielec - MKS Mrągowia Mrągowo 2:0

A-klasa: Start Kozłowo - Fala Warpuny 0:1
2017-04-08 Piłka nożna
A-klasa: Start Kozłowo - Fala Warpuny 0:1

A-klasa: Salęt Boże - Kłobuk Mikołajki 2:1
2017-04-08 Piłka nożna
A-klasa: Salęt Boże - Kłobuk Mikołajki 2:1

Bramki: Andrzej Krysiak 62, Patryk Kaszuba 65 - Adam Izdebski 78

A-klasa: Tempo Ramsowo Wipsowo - Żagiel Piecki 4:1
2017-04-08 Piłka nożna
A-klasa: Tempo Ramsowo Wipsowo - Żagiel Piecki 4:1

Dla Żagla: Przemysław Kulig

Sobota, 01 Kwiecień 2017
IV liga: MKS Mrągowia - Znicz Biała Piska 1:3
2017-04-01 Piłka nożna
IV liga: MKS Mrągowia - Znicz Biała Piska 1:3

Bramki: Chabko 60 - Adamiec 29, Łapiński 55, Dymiński 90

Niedziela, 26 Marzec 2017
IV liga: Unia Susz - MKS Mrągowia Mrągowo 0:0
2017-03-26 Piłka nożna
IV liga: Unia Susz - MKS Mrągowia Mrągowo 0:0

Sobota, 18 Luty 2017
Sparing: MKS Mrągowia - Orzeł Kolno 4:1
2017-02-18 Piłka nożna
Sparing: MKS Mrągowia - Orzeł Kolno 4:1

Sportowe Rozmowy

Sportowe Sylwetki

Andrzej Dawidziuk

Data i miejsce urodzenia: 30.05.1969 Mrągowo

Zawód: trener bramkarzy

Mrągowianin z pochodzenia to były trener bramkarzy piłkarskiej reprezentacji Polski prowadzonej przez Leo Benhakkera (2006-09). Obecnie pracuje nad formą bramkarzy w Lechu Pozna...

Sport na świecie