Sport Mrągowo Logo
Mrągowo24.info Logo

Nikola Kociubska i Emilia Koperska: "Jesteśmy już prawie jak siostry"

Podczas tegorocznej Mrągowskiej Gali Sportu rozstrzygnęliśmy Plebiscyt „Sportowe Odkrycie Roku 2015 w Mrągowie”. Głosami czytelników, wygrała żeglarska załoga Bazy Mrągowo Nikola Kociubska i Emilia Koperska. – Na wodzie, jak i w życiu codziennym jesteśmy już prawie jak siostry – mówią nasze laureatki. Czas poznać je bliżej! Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem z Nikolą Kociubską i Emilią Koperską!

Pamiętacie swoje początki z żeglarstwem?

Nikola Kociubska: Wszystko zaczęło się od Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Będąc tam musiałam wybrać jaki sport chcę trenować. Padło na żeglarstwo. Najpierw pływałam na OPP potem na L'Equipie. Obie te łódki wspominam bardzo dobrze. Żałuję tylko, że tak późno, bo dopiero w 4 klasie zaczęła się moja przygoda z żeglarstwem.

Emilia Koperska: Moje początki żeglarstwa zaczęły się w drugiej klasie podstawowej, kiedy w wakacje z niechęcią szłam na pierwsze spotkanie półkoloni. Dwa tygodnie szybko minęły, a mi zaczęło tego brakować. Przed rozpoczęciem roku szkolnego poprosiłam rodziców o zapisanie mnie do klubu. Oczywiście rodzice nie mieli nic przeciwko. Pierwszą moją trenerką była P. Agnieszka Stefańska. Uczestnicząc w treningach wiedziałam już, że to staje się moja pasją.

Jak przebiegała Wasza kariera od początku do teraz?

Nikola: Zaczynając swoją przygodę od popularnych „optymistek”, nie szło mi za dobrze na sterze, dlatego nie miałam jakichś wybitnych osiągnięć. Potem dostałam propozycję pływania na L'Equipie w grupie Pani Agnieszki Stefańskiej. Tam spędziłam prawie 3 lata. Z Emilką zaczęłam pływać 2 lata temu. Od razu znalazłyśmy wspólne tematy i dzięki temu szybko sobie zaufałyśmy. To tylko ułatwiło nam wspólne żeglowanie i zdobywanie dobrych wyników.

Emilia: Moja kariera zaczęła się w 2008 roku. Przez 4 lata pływałam na klasie Optimist. Na ostatni rok trafiłam do najlepszej grupy A. W 2013 roku spróbowałam swoich sił na w klasie Cadet, w której również zdobywałam dobre miejsca. Wielkimi krokami nadchodził kolejny sezon żeglarski, w którym kompletnie nie wiedziałam co robić. W końcu dostałam propozycje przejścia na klasę L'Equipe do trenerki, u której tak naprawdę stawiałam pierwsze kroki żeglarstwa. Po przemyśleniu całej sprawy postawiłam przejść i od razu się dowiedziałam, że będę pływała z Nikolą. Wiedziałam, że będziemy musiały dojść do porozumienia i sobie zaufać, bo to przecież jest najważniejsze w sporcie.

Dobra załoga musi się świetnie rozumieć. Jak zatem układa się Wasza współpraca na wodzie i w codziennym życiu?

Nikola: Z Emilką świetnie się rozumiemy! Jesteśmy dosłownie jak siostry. Szybko zaczęłyśmy się dogadywać. Wiadomo, zdarzały się kłótnie, ale były one krótkotrwałe. Teraz spotykamy się tak często jak tylko jest to możliwe.

Emilia: Na łódkach dwuosobowych trzeba sobie zaufać i dużo rozmawiać. Na wodzie, jak i w życiu codziennym jesteśmy już prawie jak siostry. O kłótniach i nieporozumieniach szybko zapominamy.

Reprezentujecie mrągowską Bazę, zasłużony klub w polskim żeglarstwie. Jak układa się Wam współpraca z trenerką, jaka atmosfera panuje w klubie?

Nikola: Pani Agnieszko była, jest i będzie naszą drugą mamą. Zawsze mogłyśmy na nią liczyć, wspierała nas i doradzała. Robiła za naszą fryzjerkę, kucharkę i pomagała w sprawach miłosnych. Osobiście, za każdym razem jak przyjeżdżam do Mrągowa to odwiedzam Bazę. Jest ona dla mnie drugim domem. Z każdym można się tam łatwo dogadać i pośmiać

Emilia: Pomimo, że Nikola w tym roku szkolnym wyjechała do Gdyni postanowiłyśmy nadal razem pływać i reprezentować klub sportowy "Baza" w Mrągowie. Z trenerką - P. Agnieszką Stefańską miałyśmy bardzo dobre relacje, pomimo tego, że często byłyśmy poza domem wiedziałyśmy, że zawsze możemy się zwrócić nawet z najmniejszym problemem.

Obecnie uczycie się w różnych miastach, jak wpływa to na Wasze treningi?

Nikola: Trenowanie razem nie będzie łatwym zadaniem, ponieważ dzieli nas prawie 300 km. Ale nie zamierzamy się poddawać i już w marcu jedziemy do Francji, aby oswoić się z nową łódką jaką jest 29er.

Emilia: Jak już mówiłam Nikola wyjechała do Gdyni, co oznacza, że będziemy musiały pogodzić treningi z dzielącymi nas kilometrami. Jak to mówią dla chcącego nic trudnego, każdy wolny weekend będziemy spędzać trenując. Niedługo mamy święta wielkanocne, na których nas nie będzie z rodziną, bo na ten czas mamy zaplanowane zgrupowanie we Francji.

Zdobyłyście w tym roku dwa wyróżnienia, Sportowe Odkrycie Mrągowa i Najpopularniejszego Sportowca Mrągowa. Spodziewałyście się, że będziecie w czołówce?

Nikola: Od początku wiedziałyśmy że mamy szansę uplasować się na wysokich miejscach. Liczyłyśmy na pierwszą piątkę. Nie spodziewałam się, że wszystko się tak potoczy i będziemy pierwsze w dwóch kategoriach! Jednakże cieszę się z takiego wyniku.

Emilia: Gdy dowiedziałyśmy się że wygrałyśmy byłyśmy bardzo zaskoczone. Oczywiście chciałybyśmy podziękować wszystkim, którzy swój głos oddały właśnie na nas. Gdynia również oddała na nas głosy.

Te wyróżnienia przyznane były za Wasze osiągnięcia sportowe w 2015 roku. Jaki to był dla Was sezon?

Nikola: Moim zdaniem ten sezon przepracowałyśmy bardzo dobrze. Świadczą o tym wyniki. Był to nasz ostatni sezon na tej klasie, więc ciesze się, że tak się zakończył.

Emilia: Sezon 2015 był dla nas jednym z lepszych sezonów. Na każdych regatach walczyłyśmy o jak najlepsze miejsce i walczyłyśmy do samego końca. Z każdych regat wracałyśmy z pucharami lub medalami.

Wkrótce rozpoczyna się kolejny sezon na wodzie, jakie plany?

Nikola: W tym sezonie przechodzimy na wyższą klasę jaką jest 29er. Już mamy zaplanowane pierwsze zgrupowanie, które odbędzie się w tym miesiącu. Nadal będę reprezentować Bazę. Nawet mieszkając w Gdyni nie potrafię rozstać się z tym klubem!

Emilia: Do rozpoczęcia kolejnego sezonu już coraz bliżej. Będziemy ciężko pracować ponieważ w tym sezonie rywalizacja będzie bardzo trudna, dlatego każdą wolną chwile będziemy poświęcać na dokształcanie naszych umiejętności.

Jakie są Wasze sportowe marzenia? Co chcecie osiągnąć w swojej karierze?

Nikola: Na razie nie myślę o przyszłości. Wiadomo moim marzeniem jak każdego innego żeglarza jest wygranie Mistrzostw Europy czy Świata. Ale aktualnie liczy się dla mnie ten sezon. Chcę go przepływać jak najlepiej.

Emilia: Moje marzenie na ten rok jest również związane z żeglarstwem. W tym sezonie chcemy również pokazać, że potrafimy walczyć nawet na klasie, z którą nie miałyśmy jeszcze do czynienia i zmierzyć się z ludźmi całego Świata.

Dziewczyny! Życzymy zatem spełniania sportowych i życiowych marzeń!

Redakcja sport.mragowo.pl

Reklama

Książki i projekty edukacyjne

podnoszące kompetencje procesowe

Adwokat
Diabła

Iain Morley
Adowkat Diabła Kup książkę Kup audiobook

Na końcu
świata

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata Kup książkę

Na końcu świata
czyli Afryka dzika

Wawrzyniec Siedlecki
Na końcu świata czyli Afryka dzika Kup książkę Kup audiobook

Przygody
Belli

Lillienne Golc
Przygody Belli Kup książkę

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

#3 Gość75 2016-03-23 22:23

Polecam przeczytać wywiad może z niego dowiesz się że dziewczyny nadal będą razem pływać ;)

Gratuluję obrony przez bliższe im osoby, jak każdy zna prawdę. I nie sądzę, żeby takie kluchy popłynely, a tym bardziej nic nie da się osiągnąć robiac tluszcz, a nie mięśnie. I ta odległość...nie trenując nic się nie osiąga
Cytuj
#2 gość76 2016-03-08 21:57
Cytuję Znajomy:
Najlepsze jest to, że jedna mieszka w Trójmieście i nie mogą razem pływać a wygrały. Nie ma to jak wysyłać głosy na siebie.

Polecam przeczytać wywiad może z niego dowiesz się że dziewczyny nadal będą razem pływać ;)
Cytuj
#1 Znajomy 2016-03-08 20:58
Najlepsze jest to, że jedna mieszka w Trójmieście i nie mogą razem pływać a wygrały. Nie ma to jak wysyłać głosy na siebie.
Cytuj

Zapowiedzi sportowe

Wtorek, 07 Marzec 2017
9:00 Mistrzostwa Powiatu w Piłce Nożnej - szkoły podstawowe
2017-03-07 Piłka nożna
9:00 Mistrzostwa Powiatu w Piłce Nożnej - szkoły podstawowe

Miejsce: Hala widowiskowo-sportowa przy Gimnazjum nr 2

Niedziela, 12 Marzec 2017
Sparing: 14:00 Żagiel Piecki - Kłobuk Mikołajki
2017-03-12 Piłka nożna
Sparing: 14:00 Żagiel Piecki - Kłobuk Mikołajki

Miejsce: Stadion MOSiR w Kętrzynie

Niedziela, 19 Marzec 2017
Sparing: 14:00 Żagiel Piecki - Pogoń Ryn
2017-03-19 Piłka nożna
Sparing: 14:00 Żagiel Piecki - Pogoń Ryn

Miejsce: Stadion MOSiR w Kętrzynie

Niedziela, 26 Marzec 2017
Sparing: 14:00 Żagiel Piecki - MKS Ruciane Nida
2017-03-26 Piłka nożna
Sparing: 14:00 Żagiel Piecki - MKS Ruciane Nida

Wyniki Sportowe

Sobota, 18 Luty 2017
Sparing: MKS Mrągowia - Orzeł Kolno 4:1
2017-02-18 Piłka nożna
Sparing: MKS Mrągowia - Orzeł Kolno 4:1

Sparing: Żagiel Piecki - MKS Rucian Nida 0:1
2017-02-18 Piłka nożna
Sparing: Żagiel Piecki - MKS Rucian Nida 0:1

Sobota, 04 Luty 2017
Sparing: Warmia Grajewo - MKS Mrągowia 2:1
2017-02-04 Piłka nożna
Sparing: Warmia Grajewo - MKS Mrągowia 2:1

Dla Mrągowii: Kamil Skrzęta

Niedziela, 29 Styczeń 2017
Sparing: Burza Słupy - Żagiel Piecki 6:3
2017-01-29 Piłka nożna
Sparing: Burza Słupy - Żagiel Piecki 6:3

Bramki : Kulig x 3 , Siekierski x 2, Włodkowski

Niedziela, 30 Październik 2016
A-klasa: Żagiel Piecki - Reduta Bisztynek 5:2
2016-10-30 Piłka nożna
A-klasa: Żagiel Piecki - Reduta Bisztynek 5:2

Bramki: Dawid Górski 34, 37, Przemysław Kulig 48, 75, 89 - Kamil Stawkowski 10, Daniel Jóżwiak 78

A-klasa: Pogoń Ryn - Kłobuk Mikołajki 5:1
2016-10-30 Piłka nożna
A-klasa: Pogoń Ryn - Kłobuk Mikołajki 5:1

Dla Kłobuka: Michał Maciorowski

Sobota, 29 Październik 2016
IV liga: MKS Mrągowia - Warmiak Łukta 1:2
2016-10-29 Piłka nożna
IV liga: MKS Mrągowia - Warmiak Łukta 1:2

Bramki: Aleksandrowicz 90 - Zawalich 41, Golks 57

A-klasa: Start Kozłowo - Tęza II Biskupiec 2:1
2016-10-29 Piłka nożna
A-klasa: Start Kozłowo - Tęza II Biskupiec 2:1

Bramki: Zbigniew Sztymelski 48, Kamil Bałdyga 68 - Bartłomiej Bartycha 76

A-klasa: Salęt Boże - Start Kruklanki 0:1
2016-10-29 Piłka nożna
A-klasa: Salęt Boże - Start Kruklanki 0:1

Bramka: Miłosz Karbowski 51

A-klasa: Jurand Barciany - Fala Warpuny 6:0
2016-10-29 Piłka nożna
A-klasa: Jurand Barciany - Fala Warpuny 6:0

Niedziela, 16 Październik 2016
Klasa A: Pogoń Ryn – Fala Warpuny 2:5
2016-10-16 Piłka nożna
Klasa A: Pogoń Ryn – Fala Warpuny 2:5

Bramki: Oskar Świder 62, Mariusz Libudzki 82, Paweł Nowicki 25, 77, Wojciech Trzciński, Wojciech Trzciński 75, 81, Piotr Dołgosz 90+3

Klasa A: Żagiel Piecki – Kłobuk Mikołajki 5:0
2016-10-16 Piłka nożna
Klasa A: Żagiel Piecki – Kłobuk Mikołajki 5:0

Bramki: Damian Żyrkowski 16, 58, Przemysław Kulig 64, Szymon Nałysnyk 41, Adrian Berk 90 (k)

Sobota, 15 Październik 2016
Klasa A: Salęt Boże – Tęcza II Biskupiec 8:0
2016-10-15 Piłka nożna
Klasa A: Salęt Boże – Tęcza II Biskupiec 8:0

Bramki: Piotr Szewczyk 19, 82, Artur Worobij 26, Adrian Kowalczyk 35, Marek Nowakowski 58, 67, Mariusz Szewczyk 88, Adrian Styliaras 89

IV liga: MKS Mrągowia - Tęcza Biskupiec 2:0
2016-10-15 Piłka nożna
IV liga: MKS Mrągowia - Tęcza Biskupiec 2:0

Bramki: Krystian Oleszko 54, 69

Sportowe Rozmowy

Sportowe Sylwetki

Karol Jabłoński

Data i miejsce urodzenia: 25.08.1962

Klub: Baza Mrągowo

Polski żeglarz, sternik jachtowy, skiper. Jeden z najbardziej znanych i najbardziej utytułowanych żeglarzy w naszym kraju.

Sukcesy:

2013 Mistrzostwa Eu...

Sport na świecie